АДЕЛИНА АЛЕКСАНДРОВА, "Христо Ботев"

Всяка година на 1 януари точно в 12.15 светът е МУЗИКА! Независимо от различията, политическите противоречия, кризите и конфликтите, хората от цял свят забравят своите спорове и стават едно голямо семейство, обединени около най-красивото от всички изкуства. Защото Новата година означава ново начало и всички искаме то да е по-добро и да ни донесе мир, любов и разбирателство. А какъв по-добър начин да постигнем това от изпълнения с хармония и светлина свят на музиката? Вече повече от осем десетилетия Новогодишният концерт на Виенската филхармония отправя към човечеството послание на надежда. Започнал в смутни и трудни за Австрия времена, на 31 декември 1939 (единственият път, когато не е бил на 1 януари!) той не е прекъсвал дори по време на войната! И ето че идеята за повдигане на националния дух на австрийците по време на окупация постепенно е прераснала в идеята за обединяване на света около Доброто и Красивото! Един прекрасен символ, превърнал се в традиция, без която не можем да си представим нито една Нова година!

Независимо от трудностите, през които всички преминаваме в момента поради пандемията от коронавирус, Виенската филхармония е твърдо решена да спази тази традиция и на 1 януари 2021 година. Макар и без публика, заради наложените ограничения, нейният Новогодишен концерт, който се провежда в Златната зала на Музикферайн, ще се състои за 82-и път! По този начин музикантите от оркестъра искат да вдъхнат оптимизъм на хората, защото, както каза в интервю за австрийския вестник Die Presse Даниел Фрошауер, член на ръководството на Виенската филхармония: „Ако няма Новогодишен концерт, какъв сигнал бихме подали на света, особено в тези времена?“. Наистина, малко странно ще бъде да слушаме любимите и познати творби на фамилия Щраус без неотменните аплодисменти, но благодарение на съвременните технологии и това до известна степен ще бъде преодоляно. В сътрудничество с аудиофирма в Грац, посредством 20 микрофона в Златната зала на Музикферайн чрез специална техника ще бъдат предавани овациите на регистрирани зрители. „Концертът за мен е послание за света“ – допълва Фрошауер.

Програмата тази година включва музика от Франц фон Супе, Карл Целер, Карл Мильокер, Карл Комзак и, разбира се – фамилия Щраус, а на диригентския пулт за шести път ще застане Рикардо Мути, който е свързан с този оркестър вече 5 десетилетия. Мути и Виенската филхармония са изнесли стотици съвместни концерти във Виена и Залцбург, както и по време на турнета. А през месец юли 2021 Маестрото предстои да отбележи и своята 80-годишнина!

Програма „Христо Ботев“ също има дългогодишна традиция в директните излъчвания на Новогодишния концерт на Виенската филхармония. На 1 януари, вече за 34 път, тя кани всички слушатели да станат част от многомилионната аудитория на събитието, което е не само прекрасно начало на Новата година, но и послание към целия свят за надежда, приятелство и мир!

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...