Рикардо Мути ще стане пожизнен музикален директор на Чикагския симфоничен оркестър от следващия сезон, предаде Асошиейтед прес.

Съобщението беше направено на сцената на "Оркестра хол" в Чикаго в петък вечер след изпълнението на "Missa Solemnis" на Бетовен, с което започна последният уикенд на маестро Мути като музикален директор. Неговият мандат започна през сезон 2010-2011 г.

Той ще повтори Бетовен в тази вечер и в неделя. Последната му изява от този мандат с оркестъра е безплатен концерт в Милениум парк идния вторник. 

Рикардо Мути, който навършва 82 години през юли, е планирано да дирижира Чикагския симфоничен оркестър в продължение на шест седмици през всеки от следващите два сезона. Графикът му за 2023-24 г. започва с двуседмично откриване на сезона в Чикаго, два концерта за начало на сезона в “Карнеги хол” на 4 и 5 октомври и триседмично европейско турне от 11 до 29 януари с изяви в Белгия, Франция, Германия, Люксембург, Австрия и Италия.

Сезонът 2024-25 с оркестъра ще включва четири седмици в Чикаго и две на турне. От ръководството на състава съобщиха, че се обсъждат възможности за сътрудничеството да продължи и през следващите сезони.

Кариерата на Мути включва дълги периоди на работа с Лондонския филхармоничен оркестър (1972-82), Филаделфийския оркестър (1980-92) и музикантите от миланската "Ла Скала" (1986-2005). 

Той е едва петият музикален директор на Чикагския симфоничен оркестър за последните седем десетилетия след Фриц Райнер (1953-62), Жан Мартинон (1963-68), Георг Шолти (1969-91) и Даниел Баренбойм (1991-2006), припомня Асошиейтед прес.

 

Източник: Теодора Славянова, БТА

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Никой възрастен не може да издържи кръста, който носи детето.“

 Франсоа Мориак, френски писател, роден на 11 октомври преди 139 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.