Американският режисьор Дейвид Линч заяви, че няма намерение да напуска киното, съобщи vulture.com.

„Думите ми бяха изтълкувани неправилно. Не казвам, че ще напусна киното. Просто никой не знае какво ще се случи в бъдеще“, заяви кинематографистът.

На 5 май режисьорът изрази съжаление, че кинематографията си е променила драстично. 

„Много добри филми не се представят добре в боксофиса и обратно – стават успешни филми, които никога не бих снимал. „Инланд Емпайър“ остава моят последен филм“, заяви тогава режисьорът.

Премиерата на новия проект на Линч – третият сезон на сериала „Туин Пийкс“, се състоя на 21 май в ефира на телевизия „Showtime“. Поредицата беше съживена след 25-годишна пауза. Първите епизоди бяха показани и на кинофестивала в Кан, където бяха посрещнати с овации.

Филмите на Линч му носят многобройни номинации за награда „Оскар“, включително три номинации в категория за режисура. Два пъти печели френската филмова награда „Сезар“. „Диво сърце“ (1990) му донася „Златна палма“ от фестивала в Кан. Режисьорът е удостоен и с приза „Златен лъв“ за цялостно творчество от филмовия фестивал във Венеция. През 2002 г., френското правителство го удостоява с ордена „Почетен легион“.

 

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.