„Сложих ръка в джоба на сакото си, така че да изглежда, че имам пистолет, влязох в магазина и казах на продавача да отвори касата. Той ме погледна, изплю тютюна, който дъвчеше, и след това извади пистолет. Никога не съм тичал толкова бързо.”

„Напуснах дома си на 15 години, тъй като в действителност нямах дом. Нямам образование. Аз идвам от суровия свят.”

„Аз живея само за себе си и не отговарям пред никого.”

„Бих искал да бъда запомнен като човек, който е живял добре живота си, който е имал добри приятели, нормално семейство, и не мисля, че мога да искам нещо повече.”

„Наложи ми се да поскитам и това не беше романтично. Отговорността пред професията  - това научих неотдавна…  Ако не бях станал актьор, щях да имам различен живот, който води извън обществото, може би щях да стана престъпник.”

„Надбягване – това е животът. Всичко, което се случва до или след – всичко е очакване.”

„Във визуалните изкуства конструктивната форма се опитва да въздейства… Художникът рисува картината и създава статична образна картина, която въздейства на човека емоционално и този ефект може да бъде дълъг, в продължение на години. Основата на игралния филм е историята, сюжетът и е без значение къде се случва – в Тимбукту, Папуа – Нова Гвинея, в Аляска или Хелзинки. Филмът има предимство – той може да е достъпен за много хора по едно и също време, а това не може да се каже за визуалните изкуства.”

„Артистът е човек, който с цената на самоунижение и излагане на същността си на показ се опитва да каже истината за света. При някои се получава.” 

СТИВ МАККУИН – американски актьор, роден на 24 март 1930 г. Образът му на „антигерой”, който си изгражда по време на протестите срещу Виетнамската война, го правят изключително популярен и високоплатен. Сред най-силните филми с негово участие са „Великолепната седморка” (1960), „Голямото бягство” (1963), „Аферата Томас Краун” (1968), „Булит” (1968), „Папилон” (1973) и „Ад под небето” (1974). Известен е и със страстта си към автомобилните спортове – проектира и патентова спортни седелки и „транс спирачки”. Умира от рак на 7 ноември 1980 г. тялото му е кремирано, а пепелта е пръсната в Тихия океан.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.