"Ноев ковчег" - книгата, наричана най-ключова от библиографията на Йордан Радичков, ще бъде представена на 25 септември от 18:30 часа в изложбената зала на Столичната библиотеката". Романът е смятан за кулминация в творчеството на писателя. Новото издание е по повод 90 години от рождението на Йордан Радичков.

За книгата ще говори проф. Маргарита Младенова, която като режисьор е работила с Радичков. В края на миналата година тя представи и своя прочит върху фрагменти от творчеството му, събрани в спектакъла "Луда трева".

Представянето на "Ноев ковчег" ще бъде придружено от изложба с илюстрации по текстовете от книгата. Рисунките са на Ива Димитрова, която е автор на кориците на Радичковия сборник с разкази "Свирепо настроение" и романа "Прашка".

"И тъй, нагърбвам се със задачата да продължа по-нататък, като започна отново да сковавам бедния плавателен съд и лека-полека да пълня трюма му. Нямам никакви шансове за успех, но при всеки случай си казвам окуражително: "Хайде, удавнико, на добър час!"

Все пак е по-добре да се удавим в океана, отколкото да се удавим на сушата!"

С тези встъпителни думи на "Ноев ковчег" от 1987 година Йордан Радичков кани читателя на изключително литературно пътешествие в дебрите на вселената и човешката душа. В своя "беден плавателен съд" писателят приютява всичко, което го вдъхновява и тревожи, за да може то да оцелее след потопа на битието.

Там читателят ще намери изключителните истории за един спешен щъркел, за дявола, който обича да се преправя на папуняк, за едно черно куче, което се появява като мираж, за Мао Дзедун, който плаче пред собствения си портрет, както и единствената история в творчеството на Йордан Радичков, разказваща за една неизвестна легенда около залавянето на Васил Левски, а и за много други малки и големи герои, които съставляват цялото сътворение.

С огромно разнобразие на образи Радичков строи своя Ноев ковчег и успява да разшири дефиницията на онова, което формално до този момент бива приемано като роман. Макар смутена от липсата на главен герой, литературната критика не пести похвалите си за книгата въпреки своята несигурност за жанровото определение на творбата.

След излизането си "Ноев ковчег" е определена като голямата книга на Йордан Радичков.

Тя поразява читателя с изключително красивия език, многопластовите истории и тяхната дълбочина, както и особената и всепрощаваща любов към човека и неговия живот.

Като че ли целият творчески път на Йордан Радичков е бил предопределен, за да стигне до своята кулминация в тази несравнима с нищо, писано в българската и световна литература, книга.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.