Българското посолство в Лондон проучва възможността за поставяне на паметна плоча на моста "Ватерло", където с отровна сачма на 7 септември 1977 г. беше прострелян писателят Георги Марков, предаде БГНЕС, като цитира писмен отговор на външния министър Даниел Митов до депутати. На дипломатите са дадени указания спешно да проучат процедурата и изискванията по предоставяне на разрешение за поставяне на паметна плоча.

“МВнР има готовност да задейства веднага въпроса за осъществяване на инициативата след получаване на положителен отговор от съответните британски институции”, допълва Митов.

Повод за депутатския въпрос е навършването на годишнина от убийството на Георги Марков. “След като на пл. “Журналист” в столичния район “Лозенец” бе изграден паметник на писателя, български граждани поставят въпроса и дали е възможно и на лобното му място “Ватерло” в Лондон да бъде поставен мемориален знак, тъй като дейността на писателя е значима не само за България, но и за целия демократичен свят”, допълват депутатите. Припомня се, че по подобен начин неотдавна улицата пред Българското посолство във Вашингтон е била наименувана на друг българин – Димитър Пешев.

 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

Хайде, братя българи,

към Балкана да вървим.

Там се готви бой юнашки

за свобода, правдини. 

Цветан Радославов, автор на оригинала на българския химн, роден на 19 април преди 162 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.