СДРУЖЕНИЕ "КИНОПАМЕТ"

Тази година отбелязваме 90-годишнината от рождението на емблематичния български писател, публицист, сценарист и драматург Георги Марков (1929 – 1978), а това е и повод за равносметка, че всички ние, в това число и държавните институции в сферата на културата, сме длъжници към неговата памет, констатират от гражданското сдружение. В тази връзка време е ръководството на Министерство на културата със съдействието на Столична община да инициират разкриването на подходящо място в София на музей на автора на „Жените на Варшава“, "Портретът на моя двойник" и „Задочни репортажи за България“, в който младите поколения ще преоткриват творчеството и делото на талантливия писател, ще се запознават с острото му перо и с ярката му и смела гражданска позиция, както и с ролята му за духовното освобождаване на българите още преди рухването на тоталитарния режим.

Експозицията на бъдещия музей на Георги Марков ще включва и документи за живота на писателя като политически емигрант в Лондон, където той става щатен сътрудник на българската редакция на Би Би Си, а също така сътрудничи на „Дойче Веле“ и Радио „Свободна Европа“, което излъчва серия от негови критични материали и есета, разкриващи същността на тоталитарната система в България и подлагащи на остра критика партийната върхушка, събрани по-късно в сборника „Задочни репортажи за България“. Разбира се, посетителите на музея на Георги Марков трябва да имат възможността да научат и всички известни до момента факти и обстоятелства около зловещото покушение срещу големия български писател и дисидент на 7 септември 1978 г. на моста “Ватерло” в Лондон, когато е наранен в бедрото с отровна сачма, в резултат от което той издъхва на 11 септември в лондонската болница “Сейнт Джеймс”.

Убедени сме, че Столична община, Столичният общински съвет и кметът Йорданка Фандъкова ще подкрепят съобразно правомощията си инициативата за създаването на музей на писателя Георги Марков в родния му град София, още повече, че той няма да има нищо общо със скучните и по принцип слабо посещавани къщи - музеи, а ще функционира успешно и като пространство за културни събития и премиери, както и като център за дискусии, кръгли маси и обсъждания по актуални теми от дневния ред на обществото на европейско, национално и местно ниво, подчертават от сдружение „Кинопамет“. Бъдещият музей и център за дебати на името на писателя и публицист Георги Марков в София ще насърчава развитието на гражданския сектор, ще създава условия за активно включване на неправителствените организации и гражданите в процесите на вземане на решения и тяхното прилагане, ще си партнира и с организации от ранга на Библиотека „Вацлав Хавел“ и  Фондация „Институт Лех Валенса“, или казано с други думи – ще внесе своя скромен принос в реализацията на мечтата му за свободна и демократична България.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Не мога да кажа, че разбирам жените, но както ми разказваха, Сократ, Шопенхауер и Айнщайн също не са успели.“

Бъстър Кийтън, американски актьор и писател, роден на 4 октомври преди 129 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.