На 99 години почина руският писател Даниил Гранин, ветеран от Великата отечествена война, съавтор на "Блокадная книга", почетен гражданин на Санкт Петербург, съобщи ТАСС, като цитира семейството му. 

Той започва своята литературна дейност през 1940 г. и заедно с Алес Адамович става първият летописец на блокадата на Ленинград по време на Втората световна война. Документалният им сборник съдържа огромно количество спомени, писма и биографии на жители на града. 

Руската преса го нарече "едва ли не последният от чисто съветските писатели, които ще бъдат запомнени с това, че се опитваха да придадат човечност на съветския начин на живот"

Тази година писателят получи държавна награда за изключителни постижения в хуманитарната дейност. Президентът Владимир Путинму му връчи отличието на 3 юни в Санкт Петербург и подчерта, че Гранин има принос за моралното възпитание на няколко поколения граждани. 

През 2014 г. ветеранът държа реч в германския Бундестаг и стана свидетел как Германия пое вината за гибелта на ленинградчани от глад и студ през 1941-1944 г. 

В последното си интервю писателят каза: 

"Животът в Русия винаги е чудо. Добро или лошо, но непременно чудо. Да предскажеш какво ще се случи тук дори през следващата година е абсолютно невъзможно."

"Руската кухня е почти смъртоносна. Това е кошмар - пироги, винегрети, риба и месо. И както във всички друго, и тук не знаем мярката. Учих дъщеря си на древногръцкото правило: във всичко трябва да има мяра. Изкуството и културата са нейното спазване."

 

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.