На 99 години почина руският писател Даниил Гранин, ветеран от Великата отечествена война, съавтор на "Блокадная книга", почетен гражданин на Санкт Петербург, съобщи ТАСС, като цитира семейството му. 

Той започва своята литературна дейност през 1940 г. и заедно с Алес Адамович става първият летописец на блокадата на Ленинград по време на Втората световна война. Документалният им сборник съдържа огромно количество спомени, писма и биографии на жители на града. 

Руската преса го нарече "едва ли не последният от чисто съветските писатели, които ще бъдат запомнени с това, че се опитваха да придадат човечност на съветския начин на живот"

Тази година писателят получи държавна награда за изключителни постижения в хуманитарната дейност. Президентът Владимир Путинму му връчи отличието на 3 юни в Санкт Петербург и подчерта, че Гранин има принос за моралното възпитание на няколко поколения граждани. 

През 2014 г. ветеранът държа реч в германския Бундестаг и стана свидетел как Германия пое вината за гибелта на ленинградчани от глад и студ през 1941-1944 г. 

В последното си интервю писателят каза: 

"Животът в Русия винаги е чудо. Добро или лошо, но непременно чудо. Да предскажеш какво ще се случи тук дори през следващата година е абсолютно невъзможно."

"Руската кухня е почти смъртоносна. Това е кошмар - пироги, винегрети, риба и месо. И както във всички друго, и тук не знаем мярката. Учих дъщеря си на древногръцкото правило: във всичко трябва да има мяра. Изкуството и културата са нейното спазване."

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...