Книгите, които се издават сега, значително набъбват като страници в сравнение с издаваните преди 15 години. Става дума за поне 25% повече съдържание, се казва в анализ, публикуван от theguardian.com. 

Изследване на над 2500 книги, попаднали в списъка с бестселъри на „Ню Йорк таймс”, показва, че средният обем на книгите през 1999 г. е бил 320 страници, а през 2014 г. – 400. 

Сред причините за набъбването на съдържанието са електронните книги, които понасят всякакъв увеличен обем при миниатюрни разходи, така и културна промяна, твърдят експерти, помолени да коментират тенденцията. Според тях ярко се отличават онези читатели, които обичат дълги и напоителни четива и заради тях авторите се стараят да разказват пространни сюжети. Това са хората, които бягат от кратките жанрове, които ги заливат от онлайн медиите, и търсят съвсем друг тип удоволствие. 

Най-обстойно засега пишат американците – начело с Джонатан Франзен. Във Великобритания обаче му съперничат Хилари Мантел с обемните си исторически произведения, Джоан Роулинг с дебелите си романи, дори ЕЛ Джеймс с безкрайната си еротична тетралогия. Рекорда би и новозеландката Елинор Катън, която взе „Букър” със „Светилата” – обемен роман във викториански стил. 

Според литературен агент, анкетиран по темата, електронните книги не са най-важният двигател на трупането на обем при днешните книги. Той цитира проучване, че само 60% от купените е-книги се четат, останалите си стоят в четците непрочетени. 

Манията по дебелите книги обаче винаги е съществувала. Обяснението за нея в днешното забързано време, в което информацията ни залива отвсякъде е възможността да седнеш в удобен стол, да изключиш телефона си и да потънеш в един друг свят за дълго. 

Така че купувайте дебели книги за Коледа.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Все още обичам хората, които съм обичала, независимо че ги избягвам, когато ги срещна на улицата.”

Ума Търман, американска актриса, родена на 29 април преди 55 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.