Книгите, които се издават сега, значително набъбват като страници в сравнение с издаваните преди 15 години. Става дума за поне 25% повече съдържание, се казва в анализ, публикуван от theguardian.com. 

Изследване на над 2500 книги, попаднали в списъка с бестселъри на „Ню Йорк таймс”, показва, че средният обем на книгите през 1999 г. е бил 320 страници, а през 2014 г. – 400. 

Сред причините за набъбването на съдържанието са електронните книги, които понасят всякакъв увеличен обем при миниатюрни разходи, така и културна промяна, твърдят експерти, помолени да коментират тенденцията. Според тях ярко се отличават онези читатели, които обичат дълги и напоителни четива и заради тях авторите се стараят да разказват пространни сюжети. Това са хората, които бягат от кратките жанрове, които ги заливат от онлайн медиите, и търсят съвсем друг тип удоволствие. 

Най-обстойно засега пишат американците – начело с Джонатан Франзен. Във Великобритания обаче му съперничат Хилари Мантел с обемните си исторически произведения, Джоан Роулинг с дебелите си романи, дори ЕЛ Джеймс с безкрайната си еротична тетралогия. Рекорда би и новозеландката Елинор Катън, която взе „Букър” със „Светилата” – обемен роман във викториански стил. 

Според литературен агент, анкетиран по темата, електронните книги не са най-важният двигател на трупането на обем при днешните книги. Той цитира проучване, че само 60% от купените е-книги се четат, останалите си стоят в четците непрочетени. 

Манията по дебелите книги обаче винаги е съществувала. Обяснението за нея в днешното забързано време, в което информацията ни залива отвсякъде е възможността да седнеш в удобен стол, да изключиш телефона си и да потънеш в един друг свят за дълго. 

Така че купувайте дебели книги за Коледа.

 

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.