Моноспектакълът „Господин Ибрахим и цветята на Корана“ на Мариус Донкин по едноименното произведение на Ерик-Еманюел Шмит спечели голямата награда на тазгодишното издание на Международния фестивал „МоноАкт” в Косово, съобщи вестник „Коха диторе“.

Монодрамата на българския актьор и режисьор, която представя връзката между хората отвъд различията, беше изиграна в петък вечерта в Прищина преди закриването на фестивала и церемонията по награждаването. Донкин благодари за наградата пред публиката в театър "Додона" в косовската столица.

„Господин Ибрахим и цветята на Корана“ разгръща човешки съдби като послание за преодоляване на различията, тя е химн за обичта и толерантността, отбелязва косовското издание. 

Постановката е отражение на детството на Момо (еврейско момче – бел. ред.), а действието се развива в стар квартал на Париж. Момо се отбива всеки ден в магазина на мюсюлманина Ибрахим и често краде от него. Отново в магазина Момо се запознава с момиче. Моноспектакълът превежда зрителя през драматични събития на фона на все по-близкото общуване между Момо и Ибрахим.

Наградата за най-добър режисьор беше присъдена на литовеца Алвидас Визгирда, режисьор и автор на постановката „Фабийонас“.

Наградата за най-добра мъжка роля бе присъдена на Исмет Аземи за изпълнението му в пиесата „Артист на тавана“ (Artisti në tavan), написана и режисирана от Агрон Гъргури и продуцирана от театър „Авдуш Хасани“ в косовския град Подуйева (Подуево).

Отличието за най-добра актриса взе актрисата Дунгаамаа Чимедцейе от Монголия за ролята ѝ в монодрамата „Скъпа моя. Това е само началото" (My darling. This is just the beginning).

Специалната награда на фестивала спечели постановката „Хеди: Животът и изобретенията на Хеди Ламар“ (Hedy: the life & inventions of Hedy Lamarr) на американката Хедър Маси, която е неин сценарист и продуцент.

Това е 16-ото издание на „МоноАкт”. В рамките на фестивала в Косово тази година бяха показани общо седем пиеси, пет от които състезателни, и бяха проведени театрални работилници, както и посещения на културни институции и природни забележителности.

Директорът на фестивала Ментор Зюмберай каза, че тази година програмата на фестивала e била разширена с нови събития особено в сравнение с първото издание на фестивала, когато е бил само конкурс. Зюмберай подчерта, че в следващите години театралните работилници ще се увеличават, а представленията от Косово, които „МоноАкт“ е избрало за несъстезателни, се представят пред международните актьори.

 

  Източник: Магдарена Димитрова, БТА

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Половината от нещастията на света произлизат от недостига на мъжество да кажеш и да чуеш истината спокойно и в дух на любов.“

Хариет Бичър Стоу, родена на 14 юни преди 214 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...