Моноспектакълът „Господин Ибрахим и цветята на Корана“ на Мариус Донкин по едноименното произведение на Ерик-Еманюел Шмит спечели голямата награда на тазгодишното издание на Международния фестивал „МоноАкт” в Косово, съобщи вестник „Коха диторе“.

Монодрамата на българския актьор и режисьор, която представя връзката между хората отвъд различията, беше изиграна в петък вечерта в Прищина преди закриването на фестивала и церемонията по награждаването. Донкин благодари за наградата пред публиката в театър "Додона" в косовската столица.

„Господин Ибрахим и цветята на Корана“ разгръща човешки съдби като послание за преодоляване на различията, тя е химн за обичта и толерантността, отбелязва косовското издание. 

Постановката е отражение на детството на Момо (еврейско момче – бел. ред.), а действието се развива в стар квартал на Париж. Момо се отбива всеки ден в магазина на мюсюлманина Ибрахим и често краде от него. Отново в магазина Момо се запознава с момиче. Моноспектакълът превежда зрителя през драматични събития на фона на все по-близкото общуване между Момо и Ибрахим.

Наградата за най-добър режисьор беше присъдена на литовеца Алвидас Визгирда, режисьор и автор на постановката „Фабийонас“.

Наградата за най-добра мъжка роля бе присъдена на Исмет Аземи за изпълнението му в пиесата „Артист на тавана“ (Artisti në tavan), написана и режисирана от Агрон Гъргури и продуцирана от театър „Авдуш Хасани“ в косовския град Подуйева (Подуево).

Отличието за най-добра актриса взе актрисата Дунгаамаа Чимедцейе от Монголия за ролята ѝ в монодрамата „Скъпа моя. Това е само началото" (My darling. This is just the beginning).

Специалната награда на фестивала спечели постановката „Хеди: Животът и изобретенията на Хеди Ламар“ (Hedy: the life & inventions of Hedy Lamarr) на американката Хедър Маси, която е неин сценарист и продуцент.

Това е 16-ото издание на „МоноАкт”. В рамките на фестивала в Косово тази година бяха показани общо седем пиеси, пет от които състезателни, и бяха проведени театрални работилници, както и посещения на културни институции и природни забележителности.

Директорът на фестивала Ментор Зюмберай каза, че тази година програмата на фестивала e била разширена с нови събития особено в сравнение с първото издание на фестивала, когато е бил само конкурс. Зюмберай подчерта, че в следващите години театралните работилници ще се увеличават, а представленията от Косово, които „МоноАкт“ е избрало за несъстезателни, се представят пред международните актьори.

 

  Източник: Магдарена Димитрова, БТА

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„Отдавна се отказах от опитите си да бъда перфектна. Това вече не ме интересува. Има много по-важни неща.”

Ан Хатауей, американска актриса, родена на 12 ноември преди 42 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...