Днес, 15 октомври, стотици почитатели и приятели на рок музиканта Кирил Маричков се събраха на поклонението в столичната църква "Света София". Легендарният рокаджия почина при инцидент на 11 октомври преди концерт на групата "Фондацията" във врачанското село Селановци. 

В памет на Маричков в регионалната библиотека „Христо Смирненски“ в Хасково феновете му подредиха витрина с негови и на групата "Щурците" грамофонни плочи, книги и статии.

Скромната изложба не е случайна. Именно с Хасково е свързан един от непреходните хитове, създадени от Маричков - песента „Среща”, която е по текст на хасковския поет Симеон Стоянов. В Хасково  е създаден и един от първите фен клубове на „Щурците” в България. Този факт е споменат от Маричков в издадената през 2023 г. автобиографична книга „На прага на времето”. Освен мемоарите на легендарния рокаджия и книгите за „Щурците” на музикалния журналист Румен Янев, библиотеката притежава ценни грамофонни плочи, дарени от читатели, с автографи на композитора и колегите му още от първата формация на групата. Всичко това и богат снимков материал може да се види в къта, подреден в памет на Кирил Маричков, поясняват от библиотеката.

 СРЕЩА

Симеон Стоянов

Дали аз закъснях или времето бързаше?

Дали аз закъснях или всичко бе сън?

Отшумя като приказка, каквото ни свързваше.

Отшумя като празничен звън …

 

Край реката редят се, редят се тополите,

побелели от първия сняг.

Аз не чакам за среща, аз не чакам, но моля те,

ти да минеш по другия бряг.

 

Край реката редят се, редят се тополите,

побелели, побелели от първия сняг.

Аз не чакам за среща – не чакам, но моля те …

О, моля те – ти да минеш по другия бряг.

 

И тогава на моста ще бъдем пак двамата.

Ще си спомниме всичко отново за миг.

Ще се срещнеме с погледи, скрити през рамото

и ще тръгнем по своя път сами.

 

СИМЕОН СТОЯНОВ е роден на 23 юни 1937 г. в Хасково. По професия е агроном. Работил е като агроном и журналист. Автор е на стихосбирките: „Изворите не пресъхват“ (1965), „Сок на доброто” (1974), „Преодоляване” (1986), „13 стихотворения” (2000). Член на СБП. По негов текст е известната песен на Щурците „Среща”: „Край реката редят се, редят се тополите…”

Умира на 5 декември 2002 г. в Хасково.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин