На столичния площад "Вацлав Хавел ще бъде поставена скулптура-художествен синтез "Сърцето пътува" в памет на първия президент на Чехия, световноизвестен драматург, писател, правозащитник и дисидент - Вацлав Хавел. Откриването ще е от 11 часа на 31 октомври. 

Скулптурата е дело на чешкия творец - проф. Курт Гебауер, и е по инициатива на множество български граждани, фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", Столична община и Културно-информационен център на Софийски университет "Св. Климент Охридски". Предложението за поставянето на скулптората е на кмета на район „Средец“ Трайчо Трайков и зам.-кмета на Столичната общини в направление „Образование, култура, наука и културно многообразие“ Яна Генова.

Проф. Гебауер е личен приятел на Вацлав Хавел и автор на организацията на пространството и скулптурата „Сърце за Хавел“  в пиацетата на Народния театър в Прага.

ВАЦЛАВ ХАВЕЛ е роден на 5 октомври 1936 г. Автор е на около 20 пиеси и много есета, преведени в чужбина. След 1968 г. в Чехословакия е забранено да се публикуват негови текстове. Три пъти е арестуван и лежи по затворите 5 години. Той е един от първите говорители на „Харта 77“, водеща личност в политическите промени през ноември 1989 г., последен президент на Чехословакия (1989-1992) и първи президент на Чехия (1993-2003). 

Умира на 18 декември 2011 г.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин