Интернет търсачката „Гугъл” отбелязва 28 март с дудъл, посветен на 240 години от създаването на Болшой театър - най-големия театър в Русия и един от най-престижните в света. 

Началото е поставено от губернатора на Москва Пьотър Урусов, след като получава разрешение от Екатерина ІІ за поставяне на театрални постановки. Князът започва строителството на театъра, наречен „Петровски“ по адреса му на улица „Петровка“. Сградата обаче изгаря още преди откриването й, а строителството е поето от английския предприемач Майкъл (Михаил) Медокс, който построява т. нар. „Болшой Петровски театър“.

Но и тази сграда изгаря през 1805 г. Третият дом на театъра е издигнат на Арбатския площад, но и той изгаря през 1812 г. През 1821 г. на първоначалното място пак започва строителство на поредната сграда за проект на О. Бове и ректора на Петербургската академия А. Михайлов. От лятото на 2005 г. основното (историческото) здание на театъра е затворено за реставрация. Спектаклите и репетициите се провеждат в новата сграда, намираща се до основната. Първоначално реконструкцията била предвидена да завърши на 1 ноември 2009 г., когато била насрочена премиерата на операта на Михаил Глинка „Руслан и Людмила“. Реконструкцията е завършена през 2011 г. и театърът официално е открит на 28 октомври 2011 г.

Днес директор на Болшой театър е Владимир Урин. В интервю за РИА Новости той разказва, че бюджетът му е намален с 700 млн. рубли, но това няма да се отрази на качество и количеството на продукцията на театъра. Основна политика са гастролите в чужбина.

„Балетът и операта на Болшой театър ще гостуват в Япония, САЩ, Франция, ще участват в много музикални фестивали. Сега театърът има представления във Великобритания”, казва Урин.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Артистът е човек, който с цената на самоунижение и излагане на същността си на показ се опитва да каже истината за света.”

Стив Маккуин, американски актьор, роден на 24 март преди 95 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...