Интернет търсачката „Гугъл” отбелязва 28 март с дудъл, посветен на 240 години от създаването на Болшой театър - най-големия театър в Русия и един от най-престижните в света. 

Началото е поставено от губернатора на Москва Пьотър Урусов, след като получава разрешение от Екатерина ІІ за поставяне на театрални постановки. Князът започва строителството на театъра, наречен „Петровски“ по адреса му на улица „Петровка“. Сградата обаче изгаря още преди откриването й, а строителството е поето от английския предприемач Майкъл (Михаил) Медокс, който построява т. нар. „Болшой Петровски театър“.

Но и тази сграда изгаря през 1805 г. Третият дом на театъра е издигнат на Арбатския площад, но и той изгаря през 1812 г. През 1821 г. на първоначалното място пак започва строителство на поредната сграда за проект на О. Бове и ректора на Петербургската академия А. Михайлов. От лятото на 2005 г. основното (историческото) здание на театъра е затворено за реставрация. Спектаклите и репетициите се провеждат в новата сграда, намираща се до основната. Първоначално реконструкцията била предвидена да завърши на 1 ноември 2009 г., когато била насрочена премиерата на операта на Михаил Глинка „Руслан и Людмила“. Реконструкцията е завършена през 2011 г. и театърът официално е открит на 28 октомври 2011 г.

Днес директор на Болшой театър е Владимир Урин. В интервю за РИА Новости той разказва, че бюджетът му е намален с 700 млн. рубли, но това няма да се отрази на качество и количеството на продукцията на театъра. Основна политика са гастролите в чужбина.

„Балетът и операта на Болшой театър ще гостуват в Япония, САЩ, Франция, ще участват в много музикални фестивали. Сега театърът има представления във Великобритания”, казва Урин.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Актьорите се вземат прекалено насериозно. Самюел Бекет е важен, Джеймс Джойс е важен. Те оставиха нещо след себе си. Но дори Лоурънс Оливие е тотално неважен. Да играеш роля е много просто, но актьорите се опитват да го изкарат изкуство.“

Ричард Харис, ирландски актьор, роден на 1 октомври преди 92 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?