МАНОЛ ПЕЙКОВ, "Фейсбук"

Девет неща, които научих в деветдневния парламент.

1. Понякога е по-трудно просто да седиш и да слушаш, отколкото да вършиш и най-тежката работа.

2. В парламента също важи прословутото правило за 80 на 20: 80% от приказките са просто театър, а останалите 20% са работа.

3. По време на предизборна кампания 99% от приказките са театър.

4. Когато човек се задържи твърде дълго на власт, започва постепенно да вярва, че той (тя) е най-прозорливият и най-способният, че никой не следва да му противоречи и че всичко му се полага по право.

5. Дори когато си мислиш, че хората не те чуват и не те виждат, хората те чуват и виждат.

6. Как разбираш, че си попаднал сред правилните хора, че защитавате едни и същи принципи и ценности? Когато можеш в залата и пред медиите да продължиш да бъдеш същия човек, какъвто си у дома и сред приятели.

7. Липсата на мнозинство не означава липса на решение. Понякога чудото на тематичните мнозинства може да реши привидно нерешими проблеми.

8. Най-важните битки винаги са с много по-дълъг хоризонт от един парламентарен или управленски мандат. Затова за тяхното спечелване е нужно визионерство, огромно себеотрицание и истински характер.

9. Трябва всеки ден да си припомняме, че най-голямата опасност в политическия живот не е да бъдеш изяден от дракона. Най-голямата опасност е да се превърнеш в дракона, който си убил.

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.