ПАН ЖАБОВСКИ, „Фейсбук“

Това, което ще напиша, нито една медия няма да пусне, защото всички са антибългарски с малки изключения. Пускат само статии и интервюта на творци мразещи България. Мога да го докажа, но не за това иде реч.

Много българи лицемерно се оплакват, че творците нямаме гражданска позиция. И все ни посочват като хора незаинтересовани за бъдещето на нацията. И тука веднага проличава глупостта на тези, които ни обвиняват.

Първо - не са творци художници правещи изложби и продаваеми такива. Те са "цапачи" на платна, рисуващи това, което се котира на пазара и което ще купят селяндурите. Селяндур е човек живеещ в града без никакъв вкус и естетика. Картините за него са мебел.

И такива художници създатели на мебели не можем да наречем творци, а по скоро занаятчии.

Има художници занаятчии произвеждащи мебели - зимни пейзажи, други - морски пейзажи, трети - цветя.

Но, това не са творци.Те не създават нищо ново.Творец означава творящ. Не си творец, ако рисуваш в стил, който вече съществува.

Затова гражданската позиция на тези хора, ако въобще я имат, е като гражданската позиция на Стефка продавачката. Няма нищо лошо в това. Но такава позиция няма тежест.

Второ – творците, истинските с гражданска позиция не са допускани до медиите. А без медии можеш да си приказваш с курвите и педалите в селската кръчма. Така че медиите, които още не са на Пеевски са виновни, че обществото не чува гражданската позиция на творците в Бг. И нямат право да се оплакват, че творците нямат гражданска позиция щом не дават трибуна на тях, а на измислени лица, които повечето са в матрицата.

Трето - творецът също яде, сере, плаща сметки и иска да отиде на море. Когато обществото купува кичове, а не творби на твореца, обрича го на бедност и убива волята за борба и гражданска позиция. Така, че обществото си е виновно, че творците нямат гражданска позиция и им е през ушите какво ще става с народа. Лицемерието на народа ще го погуби. От наблюдения разбрах, че българите нарочно не дават пари за ценни творби, а целенасочено купуват грозен кич. Тогава да не очакват гражданска позиция от ерудити, а да се радват на пръдните в Биг Брадър. Наивниците свършиха при творците.

Искате изкуство и гражданска позиция хранете си творците а не некадърниците.

Текстът е отговор на статия SKIF. За съжаление сайта не ми се отваря и отговорих общо, но проблема отдавна съществува. И не може лицемерно да ни обвиняват творците, както казах, издържайки некадърниците.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Все още обичам хората, които съм обичала, независимо че ги избягвам, когато ги срещна на улицата.”

Ума Търман, американска актриса, родена на 29 април преди 55 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.