Всички предмети, свързани с теорията на Чарлз Дарвин за естествения отбор, които досега са се преподавали в средните турски училища, отпадат. Забраната за изучаването на еволюцията е мотивирана с нейната спорност и неясност.

„На мнение сме, че тези предмети са отвъд обсега на разбирането на учениците", заяви Алпашлан Дурмуш от министерството на образованието, цитиран от английския "Гардиън".

Частта за еволюцията ще бъде премахната от учебника по биология за десети клас и предметът евентуално ще се преподава в университета. Ще бъдат намалени като брой часовете, в които се изучава наследството на светската държава, за сметка на това преподаването на религия ще се увеличи.

Критиците на правителството са на мнение, че секуларизмът, въведен от Мустафа Кемал Ататюрк, умишлено е изтласкван от обществения живот. Светската опозиция настоява, че президентът Ердоган от години прокарва прикрит ислямистки дневен ред. Мюсюлманските духовници в Близкия изток масово не приемат теорията за еволюцията с мотива, че тя противоречи на религиозните учения. Въпросът за присъствието ѝ в учебната програма бе повдигнат по-рано тази година от вицепремиера Нюман Куртулмуш, който нарече теорията на Чарлз Дарвин архаична и недоказана.

Учени от най-авторитетните университети в Турция критикуваха предложенията, сочейки, че Саудитска Арабия е единствената държава в региона, където не се преподава еволюция.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Мисля, че всеки е луд. Възхитен съм от хората, които са смятани за най-нормални, защото на мен те ми изглеждат най-странни от всички.“

Джони Деп, американски актьор, роден на 9 юни преди 60 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"