Биографичният игрален филм „Reis“ („Началникът”) за живота на турския президент Реджеп Ердоган тръгва по кината по-рано от предвиденото, съобщи dw.com. Политическите анализатори смятат, че това е нов пропаганден ход, защото на 16 април в Турция ще се проведе референдум.

На него избирателите ще трябва да решат дали да подкрепят предложението на управляващите за промяна в системата на управление в страната, която да стане от парламентарна република в президентска. Това би увеличило значително изпълнителната власт на Ердоган, който като държавен глава в момента има предимно представителни функции.

В „Reis“ („Началникът”) участва известният турски актьор Реха Бейоглу в ролята на младия президент. Лентата се фокусира основно върху неговото детство и ранните години на президента в беден квартал на Истанбул. Малка роля има и актрисата Йозлем Балчъ, която играе младата съпруга на Ердоган – Емине.

Историята започва през септември 1961 г. с екзекуцията на тогавашния министър-председател Аднан Мендерес. По това време президентът, който е роден на 27 февруари 1954 г., е бил на седем години. За първи път публиката вижда порасналия президент през 1994 г., когато той участва в изборите за кмет на Истанбул. Филмът представя предимно сцени, в които Ердоган извършва положителни действия, най-вече като дете. Той купува билет за кино на друго дете, отказва се от подарък колело, за да плати за обучение на друго момче или спасява кученце. Лентата завършва с влизането му затвора през 1999 г., след като рецитира поема, определена като ислямистка.

Ердоган е бил министър-председател на Турция (2003-2014), кмет на Истанбул (1994-1998), лидер е (2001-2014) на управляващата умерено ислямистка Партия на справедливостта и развитието. Президент е на Турция от 2014 г.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мисля, че генерално човек не може да живее без религия. Някои могат да я заместват с култура, какъвто е случаят при мен.”

Марио Варгас Льоса, перуански писател, роден на 28 март преди 89 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...