Световноизвестният немският писател Мартин Валзер почина в петък на 96-годишна възраст, съобщи издателството му „Роволт Ферлаг“, цитирано от ДПА.

Валзер е смятан за един от най-значимите съвременни писатели в Германия. Той е ключова следвоенна литературна фигура наред с Гюнтер Грас и Хайнрих Бол.

Валзер е роден на 24 март 1927 г. като син на гостилничар във Васербург на Боденското езеро, в южната част на Германия.

Една от най-известните му творби е получилият признание през 1978 г. роман „Бягащият кон“, който е адаптиран във филм.

Валзер получава множество награди за творчеството си, включително приза „Георг Бюхнер“ през 1981 г. и Наградата за мир на немските книгоразпространители през 1998 г.

В съболезнователно писмо до вдовицата Кате Валзер, германският президент Франк-Валтер Щайнмайер пише, че Германия е загубила „велик човек и писател от световна класа“.

„Ако трябва да се посочи пример за исторически осъзнато и ангажирано писане в следвоенната немска литература, за кой друг бихме се сетили първо, освен Мартин Валзер?“, казва Щайнмайер.

Писателят е запомнен не само с писателския си талант в Германия. Той изразява открито своите възгледи и заема важно място в политическия пейзаж на страната, която се бори със своята идентичност след Втората световна война.

Валзер често заемаше спорни позиции в текущите дебати. През 1998 г. например той критикува „инструментализирането на Аушвиц“ в речта си на церемонията по връчването на Наградата за мир на немските книгоразпространители. Той изказа предположението, че в германските медии твърде много се говори за германския срам след Холокоста. Коментарите му бяха посрещнати с яростна критика и възмущение.

На български са преведени романите на Мартин Валзер „Бягащият кон“, „Бликащият извор“, „Душевни терзания“, „Бракове във Филипсбург“, „Битка в стаята“, „Къщата с лебеда“.

Източник: БТА

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз не се снимам редовно в киното… Необходимо е да се общува с хората, да се чете, да се слуша музика – така или иначе да се самозаредя. И само тогава, вероятно, мога да открия потенциала и да предложа нещо ново.“

Даниъл Дей-Луис, британски актьор, роден на 29 април преди 68 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.