"Унищожиха любимия ми Истанбул" - с това заглавие италианският вестник "Ла Стампа" публикува интервю с турския писател и носител на Нобелова награда Орхан Памук. Той живее в Ню Йорк и преподава в Колумбийския университет.

Памук изтъква политически съображения - настъпилите в града негативни промени през последните 15 години, очевидно свързани с режима на Реджеп Ердоган. Според него Истанбул се е превърнал в по-богат, но по-малко свободен град.

"Превърнах се в политически писател", заявява писателят и казва, че е започнал да завижда на западните автори - на тях обикновено не им се налага да обсъждат при интервюта политическата обстановка в страните си, а говорят за съдържанието на своите книги. 

"Вече е погрешно от политически аспект дори да изпитваш носталгия", казва Памук. "Бъдещето на Турция е Западът. Получих западно, либерално, светско образование. Днес в Истанбул няма свобода на словото и това ме разгневява, натъжава и побърква."

 

 

 

 

Коментари  

0 #1 Нина Янкова 17-10-2017 04:12
В края на седемдесетте години в Истанбул цареше един свободен дух, за какъвто само си мечтаехме ние, българите, по това време.
Цитиране

„Много хора ме питат колко точно съм нисък. Истината е, че след последния ми развод не ми стигат към 100 000 долара.“

Мики Руни, американски актьор, роден на 23 септември преди 103 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?