Бързото нарастване на броя на платените тролове срещу американските писатели и журналисти принуди американския ПЕН клуб да създаде наръчник за справяне с проблема, съобщи theguardian.com. 

Според проучване, цитирано от вестника, онлайн тормозът представлява значителна заплаха за свободното слово. Две трети от тормозените писатели са реагирали на печта на омразата, като са се въздържали от публикации в нета и са изтрили своите профили в социалните мрежи. Те са заявили, че се опасяват за личната си сигурност. Над една трета от анкетираните, сред които водещи американски автори и журналисти, казват, че троловете ги карат да избягват спорни теми в своето писане, тоест да се автоцензурират.

Атаките са основани на раса, пол и сексуална ориентация, външен вид. Не се приемат критични гледни точки.

Наръчникът призовава работодателите, технологичните компании и правоприлагащите органи да играят по-силна роля в борбата за спиране на онлайн атаките към авторите.

"В дигиталната епоха всички писатели и издатели на онлайн съдържание са уязвими и чувствителни към уеб  атаки", казва Лора Макомбър, директор на проекта на ПЕН клуба за свобода на журналистиката. "Онези, които са изправени пред онлайн тормоз, трябва да вземат невъзможно решение: да се ангажират и да се изправят пред риск или да прекъснат и да пропуснат важния онлайн дискурс. Нашата цел е да подготвим писателите и техните съюзници - особено онези, чиито средства за препитание са изложени на опасност - с ресурси, за да отблъснат онлайн омразата и тормоза и да могат да продължат да вършат работата си".

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Религиозният култ е едно представление, едно драматично представление, една фантазия, една „заместваща“ реализация.“

Йохан Хьойзинха, холандски филолог и историк, роден на 7 декември преди 152 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.