Над 200 писатели и художници се включиха в кампания срещу расизма и ксенофобията, съобщи theguardian.com. Сред тях са Салман Рушди, Исабел Алиенде, Маргарет Атууд, Ай Вейвей, Марио Варгас Льоса, Карл Уве Кнаусгор. 

Под мотото "Make Space" международният ПЕН клуб ще окаже подкрепа на писатели, които са преследвани и цензурирани и заради това са принудени да напуснат домовете си и да емигрират. 

Предвидени са събития, публикации и застъпничество, координирани от 144 центъра на благотворителните организации в целия свят. Кампанията е насочена срещу нарастващата враждебност към бежанците в приемащите ги държави. Идеята е да се осветлят все по-рисковите ситуации, пред които са изправени журналисти и писатели по целия свят.

Алиенде, която от 40 г. живее в изгнание, заяви, че литературата е изключително важен фактор да се променят отрицателните нагласи към търсещите убежище. 

"Много е лесно да създадете усещане за омраза, когато говорите за анонимни хора, но когато видите лицата им,  когато ги гледате в очите един по един, тогава всичко се променя и изкуството и литературата могат да помогнат", каза Алиенде на събитие в Норвегия.

Авторката посочи, че един на всеки 113 души по света е бил принуден да напусне дома си, тъй като ксенофобската реторика на политиците създаде несигурност и опасност за бежанците в примащите ги държави.

"Някои от нас са били разселени. Някои от нас са бежанци и търсещи убежище. Някои от нас са живели в изгнание или са били принудени да се крият в собствените си страни. Но всички ние сме писатели и използваме думи по начини, които могат да променят и информират обществото", каза още Алиенде. 

ПЕН клубът предоставя спешна помощ, включително за безопасно преминаване. Според данните му се наблюдава все по-голям брой пишещи, които се опитват да напуснат държава, която ги потиска. Миналата година 93-ма писатели са получили подкрепа от мрежа за убежища, създадена от ПЕН клуба.  Повечето от тях идват от Близкия Изток и са преследвани за "нарушаване на обществения морал", богохулство и политическо несъгласие.

ПЕН клубът даде и кървава статистика: Миналата година Турция е затворила 81 журналисти - повече от която и да е друга държава в света. Египет се класира на второ място в класацията с 25 затворници пишещи хора. Мексико се е очертало като най-опасното място да бъдеш писател или журналист: през март са убити четирима журналисти, в страната има и най-много безследно изчезнали пишещи - 13 от общо 54 души в световен мащаб.

„Писателят, ако е човек на изкуството, признава неща, за които другите нямат смелост.“

Елия Казан, американски режисьор и писател, роден на 7 септември преди 115 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.