Писателят Тошо Дончев, който е  унгарски гражданин, печели Международния конкурс за къс хумористичен разказ „Алеко", съобщи БТА, позовавайки се на общината в Свищов. Конкурсът се провежда всяка година, а победителят се обявява в навечерието на Алековите дни, посветени на писателя Алеко Константинов. В Свищов честват рождението на автора на "Бай Ганьо" на 13 януари.

"Журито с председател доц. Йордан Ефтимов и членове Михаил Вешим, главен редактор на вестник „Стършел“, Румен Белчев, управител на вестника, Таня Ликова и Ивелина Габровска, представители на Община Свищов, присъди наградата „Алеко“ за 2023 г. на унгарецът с български корени. Той е отличен за разказа си „Между гулаша и шкембето“ сред общо 104 получени разказа на 42 писатели от 21 страни", казва Таня Ликова, която е и изпълнителен директор на Международната фондация “Алеко Константинов”.

Тя уточни, че разказите на участниците в конкурса са публикувани на страниците на в. „Стършел“. Отчитането на резултатите от конкурса ще се състои на 12 януари в Първо българско народно читалище (ПБНЧ) „Еленка и Кирил Д. Аврамови - 1856“ в Свищов, а в края на месец януари се обявява конкурсът за следващата година. 

ТОШО ДОНЧЕВ е роден на 8 април 1944 г. в Будапеща. Майка му е унгарка, баща му е българин. Завършил е висше образование със специалност българска филология в университета „Лоранд Йотвьош” в Будапеща, два семестъра учи в България. Превел е пет романа от български писатели, десетки разкази и студии, писал е и литературна критика. Сред издадените му книги у нас са „Българи от ново време”, „Прокълнатото щастие на леля Ица”, „Вълчи вой – кучи лай”, сборникът с разкази, есета и мемоари „Умната! Или петте правила на щастието”, "За делничните добродетели" и "Роса по залез". Той е доктор е на социологическите науки, занимава се със социология и публицистика. От 1991 г. е председател на Българското републиканско самоуправление. Става директор на културния дом на Дружеството на българите и основава списание „Хемус”. Член е на Съюза на унгарските писатели, а от 2014 г. - и на Съюза на българските писатели.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Този, който убива човек, убива разумно същество, което е по подобие на Бог, но този, който унищожава добра книга, убива самия разум.“

Джон Милтън, английски поет и публицист, роден на 9 декември преди 416 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.