Турската писателка Азлъ Ердоган, която прекара половин година в затвора заради критиките си срещу президента Реджеб Ердоган, ще получи наградата за принос в борбата за човешки права „Бруно Крайски“, съобщи „Die Presse“. 

Авторката излезе на свобода на 29 декември със силно разклатено здраве. Международната писателска общност протестира неведнъж срещу несправедливия арест на десетки писатели, преводачи и журналисти след опита за преврат срещу властта. Мнозина вярват, че това беше лош театър, който разчисти терена на Ердоган да се разправи с опозицията си.

„Грехът“ на Азлъ Ердоган е, че пишела колонки в прокюрдски вестник. Текстовете й са посветени на правата на жените, насилието, лошите условия в затворите. Срещу нея и други пишещи вече започна съдебен процес, като обвинението може да им докара доживотен затвор. Делото продължава през март, а наградата „Бруно Крайски“ ще бъде връчена през май или юни. 

„Непременно трябва да се махна оттук, не може да се живее повече с тази омраза наоколо. На кого тук още му е нужна литература?“, каза отчаяната писателка пред „Süddeutsche Zeitung“ след освобождаването си от затвора. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Невъзможността за мирна революция води до неизбежност от насилствена революция.“

Джон Ф. Кенеди, американски президент, роден на 29 май преди 104 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"