НАТАЛИЯ ИЛИЕВА,"Христо Ботев"
„Славеят“, „Петрушка“, „История на войника“ – трите произведения са създадени между 1909 и 1918 г.
„Славеят“ е пленителна източна приказка в духа на изяществото на китайския двор. Либретото е по мотиви от приказката на Андерсен. Основната идея, патосът на творбата е идеята за свободата / несвободата. Песента на славея може да се роди само в условие на свобода.
Къде е фолклорът в „Петрушка“? Той е в ритуалността, заключена в традиционния събор на Заговезни. Там се развихря драмата между традиционните кукли от кукления театър, които напомнят комедия дел арте и на които фантазията на Стравински вдъхва живот. Селски и градски мелодии, банални мотиви и валсове от Ланер се преплитат в пъстър панаирджийски калейдоскоп. И, всъщност, драмата на персонажите се оказва неистинска, защото те са просто кукли.
„История на войника“ е извлечена от сборника с народни умотворения на Афанасиев. Това е една призрачно-фантастична история за Войника, който като един нов Фауст, сключва договор с Дявола и отива да излекува царската дъщеря. Няма фолклорни мелодии в творбата: персонажите – Войника, Дявола, Царската дъщеря – се характеризират главно с тембри и ритмика.
Създаването на трите творби е свързано с безценното сътрудничество на Стравински и легендарния балетен ипресарио Сергей Дягилев. Творбите може да слушате по програма „Христо Ботев“ в три поредни предавания (20 май от 14.30 часа, 27 май и 3 юни – 16.30 часа).