Куинси Джоунс - американски музикант, композитор и продуцент, е починал, съобщиха световните агенции. Той беше на 91 години. Тъжната новина е разпространена от публициста на Куинси Джоунс - Арнолд Робинсън. Той е обявил, че легендарният музикант е починал в неделя вечерта в дома си в Бел Еър, Лос Анджелис, заобиколен от семейството си. 

"Тази вечер с пълни, но разбити сърца трябва да споделим новината за смъртта на нашия баща и брат Куинси Джоунс. И въпреки че това е огромна загуба за нашето семейство, ние празнуваме страхотния живот, който той имаше, и знаем, че никога няма да има друг като него. С неговата музика и безграничната му любов сърцето на Куинси Джоунс ще тупти цяла вечност", се казва в изявлението на семейство Джоунс. 

КУИНСИ ДЖОУНС е роден на 14 март 1933 г. в Чикаго. От дете започва да свири на тромпет, учил е в музикалния колеж "Бъркли" в Бостън и още тогава тръгва на турне с биг бенда на Лайънъл Хамптън. В началото на 50-те той усъвършенства уменията си в аранжирането, работейки с Кларк Тери, Каунт Бейси, Дайна Уошингтън и много други. По това време създава свой и собствен биг бенд от 18 музиканти под името The Jones Boys.

Наследството на разностранно надарения Куинси Джоунс се простира от продуцирането на историческия албум Thriller на Майкъл Джексън до написването на награждавани филмови и телевизионни музикални композиции и сътрудничества с Франк Синатра, Рей Чарлз и стотици други изпълнители. 

Легендерният му статут е затвърден от 79-те номинации и 27-те награди "Грами". Съвместната му работа с Майкъл Джексън му гарантират световна популярност и признание. Джоунс е и първият афроамериканец, написал музиката за голяма продукция като The Pawnbroker (1964 г.), получавайки номинации за "Оскар" за най-добра оригинална музика и песен. През 1985 г. създава музиката към филмовата адаптация на романа "Пурпурен цвят" на режисьора Стивън Спилбърг.

Джоунс е известен и с активната си гражданска и социална активност. Тя започва още през 60-те години ХХ вак с подкрепата на Мартин Лутър Кинг. Джоунс е един от създателите на института за Афроамериканска Музика (IBAM), чиято цел е набиране на средства за създаване на библиотека на афроамериканска музика и изкуство. Той е и създател на Black Arts Festival в неговия роден Чикаго.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин