На 78-годишна възраст почина английската певица Мариан Фейтфул, предадоха световните агенции.

Фейтфул, която нашумя през 60-те години на миналия век с хита си  "As Tears Go By", е починала в Лондон, поясни неин говорител.

Тя е била заобиколена от близките си, когато смъртта й е настъпила.

Фейтуфул беше известна като борбена личност, преборила, рака, живота на бездомница, пристрастеността към дрогата и коронавирусната пандемия. Два пъти е изпадала и в кома.

Певческата й кариера започва като тийнейджърка.

Фйтфул е учила в манастир, а родителите й са били агенти на британското разузнаване по време на Втората световна война

С невероятния си глас в хита си "As Tears Go By" през 1964 г. певицата превзема сърцата на хората по света. Фейтфул е била приятелка на Мик Джагър и когато връзката им приключи тя се пристрастила към хероина и станала анорексичка. Прекарала две години като бездомница по улиците на лондонския квартал Сохо в началото на 70-те години. Но след това успяла да си стъпи на крака.

Фейтфул има 21 солови албума, включително акламираният от критиците "Broken English" през 1979 г., спечелил й номинация за американската музикална награда "Грами".

Певицата има и три автобиографични книги и кариера в киното.

През 2020 г. тя се разболя от ковид и изпадна в кома. Остана три седмици в болница в Лондон. После синът й Никълъс каза, че медиците са били сигурни, че майка му няма да оцелее. Но Фейтфул опровергава прогнозите и година по-късно завърши поредния си албум "She Walks in Beauty", компилация от поеми от романтизма, прочетени от нея, под музикален акомпанимент.

След това Фейтфул се оплакваше от симптоми на дълъг ковид, като умора, проблеми с дишането и липсата на памет.

През 2022 г. певицата се премести в дом за възрастни творци в Лондон.

Пълното име на Мариан Фейтфул е Мариан Ивлин Габриел Фейтфул. Тя е родена на 29 декември 1946 г. в Лондон. По майчина линия е била свързана с австрийската аристокрация.

За годините, прекарани като ученичка в манастир, тя казва, че и тогава нейните герои са били декадентите, лудите бохеми и онези, които са взимали опиум.

Заради Мик Джагър певицата напуска през 1966 г. съпруга си Джон Дънбар. През 1968 г. тя и Джагър са арестувани заради притежание на канабис.  

Година преди това по време на парти с дрога в дома на Кийт Ричардс полицията отива там за проверка и попада на Фейтфул, увита в меча кожа, което й печели трайна скандална популярност. Години по-късно певицата казва, че не е участвала в дива оргия, както са пишели британските издания. Тя просто била в банята, когато полицията нахлула, и се загърнала в първото нещо, което открила - килимче от меча кожа.

Фейтфул помага за вдъхновяването на такива песни на "Ролин Стоунс", като лежерната „She Smiled Sweetly“ или чувствената „Let's Spend the Night Together“. Именно Фейтфул заема на Мик Джагър руския роман „Майстора и Маргарита“, който е в основата на „Sympathy for the Devil“. Времето на Фейтфул, прекарано с Джагър, съвпада и с една от най-уязвимите му любовни песни - „Wild Horses“.

 

Източник: Габриела Големанска, БТА

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

Хайде, братя българи,

към Балкана да вървим.

Там се готви бой юнашки

за свобода, правдини. 

Цветан Радославов, автор на оригинала на българския химн, роден на 19 април преди 162 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.