Игралният филм „Уроците на Блага" на режисьора Стефан Командарев е вече достъпен за стрийминг в Max и се нарежда в селекцията със съвременно родно кино, „Предложения от България", в локалния каталог на платформата, съобщиха от Max.

Той е последната част от трилогията („Посоки“ и „В кръг“) и се отличава с дълбоко емоционален и социален заряд. Историята на главната героиня Блага отразява болезнени аспекти на българската реалност – унизителното съществуване на пенсионерите, оставени с мизерни пенсии, без достъп до адекватни грижи, храна и отопление, докато се борят за ежедневното си оцеляване. Самотата, породена от разделението със семействата им, и моралната криза в обществото, където безскрупулното „лесно забогатяване“ често става за сметка на най-уязвимите, са само част от темите, които филмът изследва. „Уроците на Блага“ е не само разказ за една лична драма, но и призив за осъзнаване и промяна, защото разбирането на реалността е първата стъпка към нейното преобразяване.

Филмът печели „Кристален Глобус” за най-добър филм в Карлови Вари, както и наградата за главна женска роля на Ели Скорчева. Получава и престижната номинация за Европейските филмови награди, наградата на журито в Рим, както и 7 награди „Златна Роза”, включително за най-добър филм и е българското предложение за „Оскар” за 2023 година.

Във филма участват още Герасим Георгиев, Розалия Абгарян, Иван Бърнев, Стефан Денолюбов, Ивайло Христов.

„Уроците на Блага“ е българо-германска копродукция на "Арго Филм" и 42film. Сценаристи са Симеон Венциславов, Стефан Командарев, оператор е Веселин Христов, а музиката е дело на Калина Василева. Продуценти са Стефан Командарев и Катя Тричкова.

СТЕФАН КОМАНДАРЕВ е роден през 1966 г. в София. Завършва режисура в Нов български университет (1999). Игралните и документалните му филми са носители на множество награди. От 2008 г. е преподавател във Филмовия факултет на Нов български университет. През 2011 г. завършва Европейската програма за аудиовизия и е член на Европейската филмова академия, Българската асоциация на кинорежисьорите и Българската асоциация на филмовите продуценти.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.