Яу Мин Пей – архитектът, създал стъклената пирамида в двора на Лувъра в Париж, почина на 102 години, съобщиха информационните агенции по света. Американецът от китайски произход е автор на проекти за обществени сгради, хотели, музеи, училища и много други. Основна характеристика на забележителната му дейност са подчинението пред божествената геометрия и законите на светлината. 21-метровата пирамида в Лувъра, която е реплика на Голямата пирамида в Гиза е най-голямото доказателство затова.

Въпреки че Пей заявява публично, че неговата пирамида няма нищо общо с каменните пирамиди от Древен Египет, и вдъхновението му идва от пергола в близкия Тюйлери, неговият магнус опус повтаря концептуално пирамидата в Гиза, която има фундаментално езотерично значение за оперативното масонство, а впоследствие и за умозрителното. По този начин Яу Мин Пей остава верен вековната идея, че центъра Париж е само част от градски план, който включва необичайни отклонения от стандартната строителна практика; много от неговите улици и паметници също са с астрономически код. Именно това възприемане на „Великия план“ на работното място, дава на центъра на Париж присъщата му връзка  с нещо много по-ефирно и отвъд светския свят.

Яу Мин Пей определя пирамидата си за най-трудния си проект в живота. Тя е открита през 1993 г., като вече се е превърнала в нещо, с което парижани и гостите на френската столица са свикнали или дори харесват.

Повечето големи проекти на Яу Мин Пей са сгради в САЩ: библиотека в Дорчестър, Масачузетс, изследователски център в Боулдър, Колорадо, кметството в Далас, Тексас и източното крило на Националната галерия на изкуствата във Вашингтон. Когато печели престижната награда за архитектура „Прицкър“ през 1983 г., той използва бонуса от 100 000 долара, за да започне програма за обучение на амбициозни китайски архитекти в САЩ.

Самият Яу Мин Пей е имигрант, който се преселва в САЩ през 1935 г. Син на известен китайски банкер, напуска родината си през 1935 г. и се мести в САЩ. Следва архитектура в Масачузетския технологичен институт и университета Харвард. След като преподава и работи за американското правителство, започва работа за предприемач в Ню Йорк през 1948 г. и създава собствена фирма през 1955 г.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 186 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...