Яу Мин Пей – архитектът, създал стъклената пирамида в двора на Лувъра в Париж, почина на 102 години, съобщиха информационните агенции по света. Американецът от китайски произход е автор на проекти за обществени сгради, хотели, музеи, училища и много други. Основна характеристика на забележителната му дейност са подчинението пред божествената геометрия и законите на светлината. 21-метровата пирамида в Лувъра, която е реплика на Голямата пирамида в Гиза е най-голямото доказателство затова.

Въпреки че Пей заявява публично, че неговата пирамида няма нищо общо с каменните пирамиди от Древен Египет, и вдъхновението му идва от пергола в близкия Тюйлери, неговият магнус опус повтаря концептуално пирамидата в Гиза, която има фундаментално езотерично значение за оперативното масонство, а впоследствие и за умозрителното. По този начин Яу Мин Пей остава верен вековната идея, че центъра Париж е само част от градски план, който включва необичайни отклонения от стандартната строителна практика; много от неговите улици и паметници също са с астрономически код. Именно това възприемане на „Великия план“ на работното място, дава на центъра на Париж присъщата му връзка  с нещо много по-ефирно и отвъд светския свят.

Яу Мин Пей определя пирамидата си за най-трудния си проект в живота. Тя е открита през 1993 г., като вече се е превърнала в нещо, с което парижани и гостите на френската столица са свикнали или дори харесват.

Повечето големи проекти на Яу Мин Пей са сгради в САЩ: библиотека в Дорчестър, Масачузетс, изследователски център в Боулдър, Колорадо, кметството в Далас, Тексас и източното крило на Националната галерия на изкуствата във Вашингтон. Когато печели престижната награда за архитектура „Прицкър“ през 1983 г., той използва бонуса от 100 000 долара, за да започне програма за обучение на амбициозни китайски архитекти в САЩ.

Самият Яу Мин Пей е имигрант, който се преселва в САЩ през 1935 г. Син на известен китайски банкер, напуска родината си през 1935 г. и се мести в САЩ. Следва архитектура в Масачузетския технологичен институт и университета Харвард. След като преподава и работи за американското правителство, започва работа за предприемач в Ню Йорк през 1948 г. и създава собствена фирма през 1955 г.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Няма фиксиран или постоянен авторитет, а непрекъснат обмен на взаимна, временна, и преди всичко доброволна власт и подчинение“.

Михаил Бакунин, руски мислител и революционер, роден на 30 май преди 209 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"