Френският писател Давид Фоенкинос е в България, за да представи филма по романа си „Деликатност“, включен в програмата на варненския кинофестивал „Любовта е лудост”. Той даде интервюта за различни медии. Ето някои интересни отговори, публикувани в lira.bg и segabg.com.
За книгата си „Шарлот”:
Това е много различна история, необичайна. Разказвам реалния живот на Шарлот. Понякога читателят дори си задава въпроса дали не си измислям нещо. Това е една трагедия, белязана от силния характер на Шарлот Соломон. Но аз направих сериозно проучване на живота й, който в книгата е разказван от самата нея. Нейното творчество разказва историята й, разказва за Франция в онези години. Исках да споделя с читателя вълнението, което изпитах, когато видях картините й. Радвам се, че книгата получи наградата „Гонкур“ на младите читатели, бях трогнат.
Тази жена дава пример за смелост и въпреки всички изпитания тя, която през цялото време живее на ръба на отчаянието и лудостта, е успяла да ги превърне в творчество, което е олицетворение на културата и хумора. Израснала е в Германия през 30-те години по времето на голям интелектуален подем, обградена от музиканти, ерудити. Но всичко това е било унищожено. Животът й е за пример.
Естествено, както става обичайно, срещата ми с Шарлот беше случайна. Имах приятелка полякиня, която ми гостуваше от време на време. Тя ми показа картините й и бях изумен. Обичам изкуството, но не бях виждал толкова интензивно творчество. Тя придава в картините си най-съкровеното у човека. Имах чувството за дежавю. Малко мистично изживяване, но толкова силно, че с години мислех за нея. Писах книгата много дълго, говорех за нея постоянно. Щастлив съм, че най-накрая успях да представя живота и творчеството й. Тя е могла като Ане Франк да напише дневник, но вместо това рисува. Дори участвах в слагането на паметна плоча на Шарлот в града в Южна Франция, в който е живяла.
За „Деликатност”:
Тази книга излезе през 2009 г. и промени живота ми. Преди това книгите ми не се продаваха много добре, но не бях отчаян. „Деликатност“ се превърна в явление. Мислех си, че се шегуват, като ми казваха, че всички я четат. Стигна до № 1 в класациите, надмина 1 милион продажби. Беше много странна ситуация. Странното на филма е, че докато го снимахме, книгата стигна до върховете. Успехът нямаше значение за филмирането й. С брат ми не бяхме правили филми заедно. Макар че прави само по един филм годишно, Тоту се съгласи, искаше й се да участва в скромна френска продукция. Нямахме идея кой да й партнира, но се спряхме на един белгиец. Доста абсурдно. Има някаква магия в това да създадеш едни герои и след това да видиш как оживяват.
За Милан Кундера:
Милан Кундера много се забавлява с моето име - смята го за смешно... Винаги съм гледал на него като на учител. Затова беше голяма емоция да разбера, че харесва "Деликатност" и "Спомените". Не знам какво точно е открил там, може просто да е усетил, че ме е вдъхновил. Иначе няма голямо значение какво конкретно мислят за моята работа хората, на които се възхищавам. За мен е достатъчно невероятно, че някой като Кундера е отворил един от моите романи. Някой, чиито книги четях, когато бях на 16.
За Мишел Уелбек:
Уелбек е изключително важен за развитието на френската литература. Но го харесвам най-вече заради неговия език, начина на изразяване. Три четвърти от това, което прави, е свързано с изключителното му чувство за хумор.
При Уелбек има силно усещане за доближаване до лудостта. В деня, в който излезе "Подчинение", Франция преживя ислямистки атентат. Книгата му "Платформата", завършваща с покушение, излезе 10 дни преди терористичната атака на 11 септември в САЩ. Също както Оруел, и Уелбек е визионер. Но визионер на непосредственото. И мисля, че той се забавлява, окарикатурявайки. Уелбек притежава парещо чувство за полемичност и разбира, че живеем в епоха, когато задълбочеността се цени все по-малко.