Вътрешното министерство на Хърватия забрани поставянето на пиесата „Елементарните частици” на Мишел Уелбек, съобщи diepresse.com.

Причината е, че преценило писателя като недобронамерен към мюсюлманите и спряло театралната изява от съображения за сигурност, става ясно от изявление на директора на фестивала Ивана Медо Богданович пред „Франс прес”. 

След забраната организаторите и режисьорът Ивица Булян протестирали срещу скандалното решение на властите. В крайна сметка министерството на културата е надделяло и пиесата ще се играе на международния летен театрален фестивал в Дубровник.

Драмата е написана по едноименния роман на Уелбек, който от години скандализира и провокира с книгите си. „Нека говорим за свобода, а не за провокация”, обича да казва писателят, който тази година издаде „Подчинение” – пародия как през 2022 г. Франция се управлява от ислямска партия, президентът е мюсюлманин, Сорбоната е закрит, а жените слагат бурки.

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...