Либералните ценности в Европа са изправени пред предизвикателство „невиждано от 30-те години на миналия век“, заявиха водещи интелектуалци от 21 страни в манифест, съобщи "Гардиън". Сред тях са френският философ Бернар-Анри Леви, писателите Иън Макюан, Салман Рушди, Светлана Алексиевич, Херта Мюлер, Орхан Памук и Елфриде Елинек, историкът Саймън Шама.

Групата от 30 писатели, историци и лауреати на Нобелова награда обяви, че Европа се разпада пред очите ни. Те предупреждават за заплахата от популизма, особено на фона на приближаващите избори за Европейски парламент. 

"Това е отровната атмосфера, в която през месец май ще се състоят изборите за европейски парламент. Ако нещо не се промени, ако нещо не се случи, за да върне назад надигащата се високопарна, настоятелна вълна, ако не се прояви нов съпротивителен дух, тези избори обещават да бъдат едни от най-пагубните, които сме виждали. Те ще дадат победата на тези, които печелят от катастрофите. За тези, които все още вярват в наследството на Еразъм, Данте, Гьоте и Коменски, остава само срамното поражение, пренебрежение към интелигенцията и културата. Ще има масови прояви на ксенофобия и антисемитизъм. Всички ще бъдем сполетени от катастрофа", се казва в манифеста. 

В него се говори още за трагичното отношение към Обединена Европа на Великобритания и САЩ, както и за "наглата намеса на обитателя на Кремъл".

"Гардиън" цитира Салман Рушди: 

„Европа е в по-голяма опасност сега, отколкото когато и да било през последните 70 години. Време е да се борим. Във Великобритания се надявам, че парламентът все още може да има смелостта да призове за втори референдум. Това може да спаси страната от бедствието на Brexit и да се извърви дълъг път към спасяването на ЕС."

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Трябва ли литературата да следва актуалните събития? Уверен съм, че тя е такова средство за масова информация, което никога не е в състояние да бъде в крак със случващото се.“

Зигфрид Ленц, германски писател и драматург, роден на 17 март преди 99 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...