БОРИС МИТОВ, "СВОБОДНА ЕВРОПА"

Повече от една година Музикалният театър „Стефан Македонски“ се управлява от нелегитимен директор. Поне според решение на Върховния касационен съд (ВКС) от 7 март 2018 г., което Министерството на културата (МК) неуспешно атакува година по-късно.

Става въпрос за трудово-правната сага около уволнението на бившия ръководител на Оперетата Марио Николов и последвалото го назначение на наследницата му Марияна Арсенова, което към днешна дата окончателно е отменено от съда.

Въпреки това, както "Свободна Европа" писа, културният министър Боил Банов в продължение на една година отказва да възстанови на поста Николов. За да се стигне до неуспешния опит на ведомствения му правен екип да атакува въпросното решение на ВКС, произнесено на 7 март 2018 г.

Почти цяла година по-късно МК праща молба, с която иска отмяна на решението по заведеното от Николов дело срещу уволнението му. Изтъкнатата причина е, че ведомството не е било конституирано като страна по делото, въпреки че се явява административна шапка на Музикалния театър.

„Молителят, в качеството си на горестоящ спрямо работодателя орган не е страна в процеса по спора за законност на уволнението, поради което твърдението за нарушено право на участие в процеса е неоснователно“, постановяват на 18 март тази година върховните съдии Светла Цачева, Албена Бонева и Боян Цонев.

С тяхното решение на практика се изчерпват всички законни възможности министър Банов да продължи да бави възстановяването на Марио Николов начело на Музикалния театър. Затова и Свободна Европа изпрати писмени въпроси до пресцентъра на културното министерство на 22 март. Те бяха прости: ще бъде ли изпълнено съдебното решение и ако не – по какви причини?

До настоящия момент отговор обаче липсва. Липсва и решение на министър Банов за възстановяването на Николов като директор на Оперетата. Въпреки че същият подава съответното заявление в културното ведомство на 25 март, както и в Музикалния театър на 5 април. Към тях са приложени двете решения на ВКС по казуса.

Успоредно с този казус, министър Боил Банов продължава да е обект на проверка по т.нар. случай „Ало, Банов“. Прокуратурата се самосезира, след като депутатката от БСП Елена Йончева огласи записи, според които настоящият министър е опитал да „спести“ неустойките на фирмата изпълнител на реконструкцията на Ларгото за забавяне на ремонта. На 7 февруари съдът отхвърли на втора инстанция претенциите на Министерството на културата за неустойката в размер на 700 000 лв.

 

 

 

 

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...