Елена Алексиева спечели Националната литературна награда "Йордан Радичков", съобщи на сайта си община Берковица - организатор на конкурса . Авторката е отличена за сборника си "Прекъсването на Самсара".

Алексиева не е присъствала на награждаването. Тя получава финансова премия в размер на 1500 лв. и статуетка на скулптора Емил Попов.

Втора награда получава Николай Петков за "Шахматни етюди или 32 бели полета", а трета - на Албена Стамболова за сборника "Драки и къпини".

Със специална награда за дебют е отличен сборникът на журналистката Емилия Милчева "Ела и ме спаси". Наградата "Свирепо настроение" е за Константин Петров за разказите му в "Кутия за спомени".

От следващата седмица книгите на отличените в конкурса ще обогатят фонда на градската библиотека "Йордан Радичков" в Берковица, уточняват от общината.

Това е второто издание на конкурса. Миналогодишният победител беше Деян Енев. На 24 октомври се навършват 92 години от рождението на Радичков.

ЕЛЕНА АЛЕКСИЕВА (46) е писател и преводач. Автор е на романите: "Рицарят, дяволът, смъртта", "Тя е тук", "Нобелистът" и "Свети Вълк"; сборниците с проза: "Читателска група 31", "Кой?", "Синдикатът на домашните любимци", "Приказките на господин Кабода"; драматургичните сборници: "Ангелски огън", "Жертви на любовта", както и "Бримка на сърцето" - дебютна поезия.

Някои от нейните романи, разкази и пиеси са превеждани на френски, английски, руски, испански, полски, унгарски и сръбски език. Пиесите ѝ са поставяни на сцените на Народения театър "Иван Вазов", Театър "199", Театър "София" и Пловдивския драматичен театър "Н.О. Масалитинов". Алексиева е носителка на "Икар" (2015) за пиесата "Мадам Мишима", а с пиесата си "Терапевтът" взе приза за съвременна българска драматургия "Аскеер" (2013).

Получила е и Наградата на Обществото на независимите театрални критици през 2014 г. за постановката "Глас". Наградата "Хеликон" (2006) е знак за висока оценка на сборника с разкази "Читателска група 31". Романът ѝ "Свети Вълк" е удостоен с една от най-престижните български литературни награди - Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България" - 2019.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...