Манол Пейков - един от собствениците на издателство "Жанет 45", оттегли шестте си номинации в конкурса "Роман на годината" на Националния дарителски фонд "13 века България". Това той обяви във фейсбук профила си като публикува отворено писмо до организаторите с позиция относно повторното провеждане на конкурса.

Тази година наградата беше връчена на Елена Алексиева за романа й "Вулкан", издаден именно от "Жанет 45". Това обаче предизвика остра полемика, защото доц. д-р Борис Минков, който беше част от журито, е редактор и на книгата. Веднага след като стана ясно, че има проблем, писателката обяви, че се отказва от наградата.

Ето отвореното писмо на Манол Пейков:

До: Национален дарителски фонд "13 века България", изпълнителен директор

Относно: Позиция на ИК Жанет 45 за повторното провеждане на конкурса за най-добър български роман на годината на НДФ "13 века България", 2024 година

Уважаеми организатори на конкурса за най-добър български роман на годината –

От името на ИК Жанет 45 бих желал да ви осведомя, че оттегляме всички наши (шест на брой) номинации от конкурса.

Смятаме, че подходът ви към разрешаването на разразилия се скандал – като хвърлите цялата вина върху доц. Борис Минков, анулирате конкурса и обявите нов, в който той е единственият подменен член на журито – е неприемлив, непрофесионален, неетичен и несправедлив.

Дори доц. Минков да е допуснал грешка в преценката си, свързана с наличие на евентуален конфликт на интереси, ролята както на организатора на конкурса, така и на председателя на журито е именно тази – да служат като етичен и юридически коректив. 

С други думи, вината за случилото се следва, в най-лошия случай, да бъде споделена. Вместо това вие решихте, че хвърляйки, образно казано, доц. Минков под влака, проблемът магически ще се разреши.

Не по-малко тревожен е фактът, че нито от изявленията ви, нито от публикуваните правила на конкурса става ясно каква точно е дефиницията за "конфликт на интереси". Например: представлява ли конфликт на интереси член на журито да е бил или понастоящем да е издаван от някое от участващите в конкурса издателства? Или да е близък приятел (или отявлен враг) с някой от номинираните? Или съвсем наскоро да е получил недвусмислен отказ от някое друго участващо в конкурса издателство?...

Защото ако по същество дефиницията на "конфликт на интереси" е свързана с наличие на възможност за лично облагодетелстване, всяка една от гореспоменатите възможности пасва на тази дефиниция не по-малко – дори и повече! – от това да си редактор на нечия книга. (Да не говорим, че професионалните редактори редактират десетки книги годишно – което очевидно спорвд вас автоматично ги дисквалифицира от всякаква възможност за участие в подобни журита; трябвало е да знаете това още когато сте поканили доц. Минков, а не да го афиширате като негова л и ч н а вина чак с л е д избухването на скандала.)

Прочие, липсата на ясна и недвусмислена дефиниция в правилата на вашия конкурс кое точно представлява "конфликт на интереси" поставя в рискова ситуация и заплашва да насади на пачи яйца и други участници във вашето жури в близко и по-далечно бъдеще. Защото – както стана до болка ясно от случилото се с доц. Минков – при подобно отсъствие на я с н и правила, опетняването на името им и личното им и професионално дискредитиране са само на един фейсбук пост разстояние.

Оставяме с надеждата, че всичко това ще бъде внимателно осмислено и взето предвид в бъдещите издания на този престижен и безспорно важен за българската литература конкурс.

С уважение,

Манол Пейков

Издател, 

ИК Жанет 45

Пловдив, 30 август 2024 г.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Ако искате най-добрите филми да получават „Оскар“, трябва да има 10-годишна пауза между церемониите.“

Мат Деймън, американски актьор, роден на 8 октомври преди 54 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.