С тазгодишната награда „Емил Чакъров“  е удостоен изтъкнатият български оперен певец, режисьор, продуцент, сценарист и телевизионен водещ Марио Николов, съобщават от  Държавна опера – Бургас.

Наградата „Емил Чакъров“  ще бъде връчена на оперния певец по време на официалното закриване на Бургаските музикални празници на името на изтъкнатия български диригент с „Любов, шампанско и кан-кан“ по режисура на Марио Николов  на 4 септември от 20 ч. в Летния театър на Бургас.

Първият носител на престижния приз, носещ името на световно признатия български диригент, е именитият цигулар Минчо Минчев.

В края на успешния летен сезон за Държавна опера – Бургас, предстои и финал – с мащабния концертен спектакъл, по идея, сценарий, режисура и с участието на Марио Николов, с  който официално ще бъдат закрити Бургаските музикалните празници (БМП) „Емил Чакъров“ 2023, осъществени от Държавна опера – Бургас, с  партньорството на Община Бургас за шестнадесети пореден път. Концертът спектакъл отбелязва 60-годишнината, както и 40-годишната творческа дейност на тенора и режисьор Марио Николов. По традиция, и тази година бе реализирана силна фестивална програма в рамките на БМП „Емил Чакъров“ 2023  и бе привлечена многобройна публика в многофункционалния Летен театър на крайморския град.  

Сценичната продукция „Любов, шампанско и кан-кан“, която включва популярни произведения от оперетата и мюзикъла, ще зареди Летния театър в Приморския парк на Бургас в понеделник с красива музика и изпълнители, в съчетание с балет и празнично настроение. Концертът спектакъл, сътворен от Марио Николов, солистите, оркестъра, хора и балета на Бургаската опера, ще разгърне диригентът Страцимир Павлов /гост/, който има опит зад пулта в подобен вид програми.

Страцимир Павлов е известен диригент, композитор, аранжор и инструменталист. Отличен е с наградата „Най-талантлив млад автор” на Съюза на българските композитори. От 1996 г. живее и работи в САЩ. През този период е удостоен с множество награди от престижни американски конкурси. От 2002 г. е музикален директор и диригент на Оперния театър в Литъл Рок, Арканзас. Дирижирал е над 40 заглавия (опери, мюзикъли и шоу програми). Води летни академии за млади оперни певци. Концертирал е в Карнеги хол – Ню Йорк, Сиатъл – Вашингтон, Лос Анджелис – Калифорния и др. През 2008 г. се връща в България и за краткото време оттогава досега попълва биографията си с още много творчески изяви. 

В концерт спектакъла „Любов, шампанско и кан-кан“ на 4 септември богатството на своите тембри и сценично присъствие в подбраната музикална програма от сценариста и режисьор Марио Николов, носител на наградата „Емил Чакъров“ за 2023 г., ще представят солистите на Държавна опера – Бургас, музикантите от оркестъра и артистичните състави на хора и балета. В програмата ще участват: сопраните Людмила Михайлова, Мария Цветкова-Маджарова, Нона Кръстникова и Шмилена Султанова, мецосопраното Йоана Кадийска, тенорите Андрея Мирчев, Марио Николов – гост, и Яни Николов, баритоните Бранимир Недков и Йордан Христозов, басите Делян Славов и Диман Панчев. Концертмайстор на оркестъра е Ваня Златева, диригент на хора – Александър Чепанов, хореографията на балета е на Марина Змеева-Маркова. 

„Приятели, щастлив съм да ви поканя на премиерата "Любов, шампанско и кан-кан"! Заедно с прекрасните ми колеги – солисти, хор, балет и оркестър на Държавна опера – Бургас, ще отпразнуваме моята творческа и лична годишнина, на сцената, с шедьоври от  оперетата и мюзикъла – арии, танци, дуети и ансамбли от най-обичаните заглавия, eмблематични за любимите ми жанрове. Благодаря на ръководството и екипа на Бургаска опера за поканата и организацията на предстоящия музикален празник, официално закриване на Бургаски музикални празници "Емил Чакъров" '23. Ще се забавляваме заедно в прохладната морска вечер на 4-ти септември в Летния театър на Бургас“, разказва Марио Николов – предпремиерно.

Марио Николов чества своята кръгла годишнина през месец май на сцената на Сити Марк арт център – София с концерта „Господин Маркиз, честит рожден ден!”. С предстоящото премиерно заглавие „Любов, шампанско и кан-кан“ Държавна опера – Бургас също засвидетелства своето признание към него – след редица успешни сценични проекти, осъществени на бургаска сцена и в турне. 

В мащабния концертен спектакъл, който ще постави бляскава кода на летния музикален фестивал, са включени произведения, представящи най-доброто от оперетната и мюзикълна литература. На сцената на Летния театър в понеделник, след официалното връчване на наградата „Емил Чакъров“ на Марио Николов, ще прозвучат: арии, дуети и ансамбъл от „Царицата на чардаша“ от Имре Калман, „Унгарски танц №5" от Йоханес Брамс, арии, дуети и ансамбъл от „Веселата вдовица“ от Франц Лехар, арии и ансамбъл от „Прилепът“ от Йохан Щраус-син, арии от „Графиня Марица“ от Имре Калман, ансамбъл от „Цигански барон“ от Йохан Щраус-син, балетни изпълнения от „Орфей от Ада“ от Офенбах, „Прилепът“ от Щраус-син, песни от мюзикълите „Моята прекрасна лейди“ от Фредерик Лоу, „Цигулар на покрива“ от Джери Бок, „Фантомът на операта“ от Андрю Лойд Уебър, „Кабаре“, „Страната на усмивките“ и др.

 

МАРИО НИКОЛОВ е едно от най-популярните лица на класическото музикално-сценично изкуство у нас. С изявите си той очарова публиката на три континента като гастролира многократно в Европа, Япония и Америка. Носител е на отличието „Златна лира” за цялостен принос в областта на музикално-сценичните изкуства, както и на наградите „Кристална лира” 2010 и „Кристална лира“ 2014-та за върхови постижения в областта на музикално-сценичното изкуство. През 2013-та е удостоен с приза „Музикант на годината” за активна творческа дейност. В края на 2015-а е отличен с наградата „Постановка на годината“ на националните театри за опера и балет и Министерството на културата в Румъния за режисурата си на оперетата „Една нощ във Венеция“ в Театър за опера и балет – Констанца, Румъния. През 2023 г., на тържествена церемония по връчване на наградите на Министерство на културата „Златен век“, по повод 24 май, е отличен с награда за цялостен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност. През същата година получава и почетния знак на Община Пазарджик, за съществен принос в издигане на духовното развитие на общината. За периода 2013-2015 г. Марио Николов е директор на Държавния музикален и балетен център София (Национален музикален театър „Ст. Македонски” и Балет „Арабеск”). От 2018 г. е автор, сценарист и водещ на седмичното телевизионно предаване за класическа музика и джаз по БНТ1 – „Вечната музика“.

 

Източник: Мария Маринова - Колева, БТА

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Религиозният култ е едно представление, едно драматично представление, една фантазия, една „заместваща“ реализация.“

Йохан Хьойзинха, холандски филолог и историк, роден на 7 декември преди 152 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.