МАРИЯ МИТЕВА, "СЕГА"

Основателят на Новогодишния музикален фестивал през 1986 г. Емил Чакъров е въплъщение на мощна музикална енергия, затова и мотото тази година е "Музиката е енергия". В програмата се редуват както произведения от класиката, джаза и суинга, така и честване на годишнини на именити музиканти. 

На 5 декември в зала 1 зрителите ще се насладят на ретро джаз концерта под диригентството на Андрей Хермлин с немския Swing Dance Orchestra. Съпътстваща програма от 5 до 12 декември ще отбележи 70-годишнината от рождението на Емил Чакъров. На 5 декември ще бъде открита изложба с негови фотографии във фоайето на вход А4 на НДК. Специална селекция с филми и концертни записи на диригента, срещи разговори ще запознае по-младата публика с неговото дарование. Любопитни и непознати факти от живота му зрителите ще могат да видят в документалните филми "Последен концерт" на режисьора, продуцент и сценарист Георги Тошев (на 6 декември) и "Като дъх музика", I и II част (на 12-и), в кино "Люмиер Лидл". 

 Контрабасът е любим инструмент на маестро Емил Табаков и затова не е учудващо участието на  виртуозния контрабасист Рик Стотийн в симфоничния концерт "Виртуозите" на 14 декември в зала 1 на НДК. Редом с него ще застане и прочутият ни цигулар Минчо Минчев. Световноизвестният инструменталист, емблематичен участник в изданията на фестивала между 1987 и 1990 г., ще излезе на неговата сцена за пръв път от 2002-ра. 

На 20 декември зала 1 ще отвори врати за Symphony Jazz, големия проект на композитора и пианист Ангел Заберски с участието на джазмените Михаил Йосифов, Велислав Стоянов, Мартин Ташев, Стоян Янкулов-Стунджи, Тодор Бакърджиев, Борис Таслев; Александър Деянов-SkilleR; Михаил Михайлов и Димитър Узунов; струнен оркестър с диригент Григор Паликаров.  

150-годишнината от смъртта на Росини ще бъде отбелязана с вокалния рецитал "Бисери на белкантото" на младото сопрано Мила Михова и пианиста Ричард Баркър  на 15 декември в кино "Люмиер". В програмата неизбежно ще присъстват арии на композиторите Белини и Доницети. 

И най-малките почитатели на класическата музика ще бъдат зарадвани с "Новогодишен концерт-матине за деца и възрастни" на 29 декември от 11:00 часа пак в "Люмиер". Очакват ги и съботно-неделни занимания по празничен етикет в "Перото" на теми "Как да бъдем вежливи, когато сме на публични събития с мама и татко" и "Какво трябва да знаем, когато посещаваме концерт?".

Финалът на 32-рия новогодишен музикален фестивал ще е традиционно на 1 януари 2019 г. в зала 1 на НДК. В "Магията на танца" редом с фестивалния оркестър и маестро Емил Табаков като солист на вечерта ще се изяви Патрик Галоа, смятан за флейтист №1 на света. "Тази година подборът на произведения ще е малко по-различен", сподели маестро Табаков - "вместо валсове и полки от традиционните австрийски композитори ще заложим на танци от композитори от различни националности и музикални епохи".

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.