Изложбата „Дечко Узунов. Образни мотиви на български моми и невести“ има за цел да популяризира творческото наследство на големия български художник и е част от програма „Наследство“ на художествената галерия „Дечко Узунов“, филиал на Софийска градска художествена галерия (СГХГ).

Новата експозиция се открива на 21 февруари – в месеца, в който Дечко Узунов е роден, и представя възможност да бъдат видени маслени платна и акварели, свързани с темата за българските моми и невести, от фонда на институцията, разказват от СГХГ. 

„През втората половина на 60-те години, както и през 70-те години Дечко Узунов не е единственият български художник, който разработва образните мотиви на жената, момата, невестата, българката. В различни идейни и тематични аспекти (етнопсихологически тип, майчинство, плодородие, устойчивост на националните традиции и т.н.) подобни мотиви, освободени от фабулно-повествователно начало и изведени до степен на определени пластически формули, се срещат в творчеството и на други наши живописци“, посочва кураторът на изложбата проф. Чавдар Попов.

По думите му в своите маслени картини, акварели и пастели Дечко Узунов изявява индивидуално най-добрите качества на своето живописно майсторство и в пълна степен демонстрира особеностите на своя талант:

„Той насочва вниманието си към определени архетипи, характерни за „вечната“ антиномия между „родно“ и „чуждо“, белязала значителна част от тенденциите и насоките в нашето изкуство след Освобождението. „Момите“ дават на автора изключително богати възможности да разгърне в пълна степен цялата красота на своето рисунъчно великолепие и на своята колористика, освободени от едностранчив тематизъм или от илюстративна сюжетност“.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Трябва ли литературата да следва актуалните събития? Уверен съм, че тя е такова средство за масова информация, което никога не е в състояние да бъде в крак със случващото се.“

Зигфрид Ленц, германски писател и драматург, роден на 17 март преди 99 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...