Световноизвестното сопрано Анна Нетребко и съпруга й Юсиф Ейвазов им се наложи вчера да отложат свой концерт в Дания, след като от общината повдигнаха въпроса, че певицата е демонстрирала преди месеци подкрепа за Путин - миналата година тя отбеляза 50-ия си рожден ден с концерт в Кремъл.

Заради близостта си с руския режим диригентът Валерий Гергиев няма да ръководи концертите на Виенската филхармония, която е на турне в Ню Йорк, реши "Карнеги хол". Преди това миланската "Ла Скала" помоли в писмо Гергиев да направи ясно изявление в полза на мирно разрешаване на конфликта в Украйна. Пианистът Денис Мацуев също е изключен от концертите в "Карнеги хол".

Вчера оперната звезда Анна Нетребко обяви в профила си във фейсбук: "Първо, аз съм против войната. Аз съм руснак и обичам Родината си, но имам много близки и приятели в Украйна и болката и страданието, през които преминава мирното население, са сърцераздирателни. Искам войната да свърши и хората да живеят в мир! Искам обаче да добавя едно: да принуждаваш артистите или каквато и да е обществена личност да изказват публично политическите си мнения и да осъждат родината си, не е правилно. Това трябва да е свободен избор. Като много мои колеги и аз не съм политически човек. Не съм експерт в политиката. Аз съм артист и целта ми е да обединявам хората при политически разделения."

 

ДАРИНА ТАКОВА, фейсбук

Многократно съм публикувала материали за Гергиев, Мацуев, Нетребко с възхита към таланта им. Вчера излезе изявлението на Нетребко по повод войната. Натъжавало я, но не можело светът да изисква от артисти и публични личности да се месят в политиката и да се отричат от родината си.

Разликата е очевидна. Това не е просто политика, това е война. И никой не иска да се отричат от родината си, а от действията на един военен престъпник, който въвлича родината им във война. Политическите интереси и пристрастия носят обществена отговорност и когато те доведат до война, тази обществена отговорност трябва да бъде понесена, дори с риск вече да не си любимец на хората.

Разбира се, ние сме длъжни да правим разлика между Путин и Пушкин, но днес, тези, които от години изразяват пропутинистка ориентация, спират да бъдат посланици на руската култура и изкуство и стават посланици на действията на Путин. Освен ако не се отрекат от тях.

Войната е най-грозното нещо, на което човекът е способен, и тя никога, никога, никога не започва от онези, които бранят родината си, тя започва винаги от агресор, който иска да наложи интересите си. С мълчанието си ние ставаме съучастници на този агресор.

Cancel културата на запад е начинът, по който се налагат санкции извън политиката, когато някой за собствен интерес и/или спокойствие наруши или неглижира елементарни ценности като мир, свобода, човешки права, равенство, истина. Толкова е просто.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Хората се делят на капиталисти и социалисти. И двете страни се нуждаят от пари. Разделя ги начинът, по който изкарват парите си. Ако капиталистът се нуждае от пари – работи усилено. Ако социалистът се нуждае от пари – напуска работа и дори подбужда другите да го направят.“

Виктор Суворов, съветски разузнавач и писател, роден на 20 април преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.