Джихадистите от терористичната групировка "Ислямска държава" са обезглавили един от най-известните археолози и изследователи на древността в Сирия, директора на архитектурно-историческия комплекс в Палмира Халед Асаад, съобщи mediapool.bg, позовавайки се на. 

Според сирийската държавна агенция САНА и базирания във Великобритания Сирийски център за човешки права, 81-годишният Асаад е бил обезглавен публично на площад пред музея в древния град, който джихадистите превзеха през май.

"Трудно е да си представим как може да бъде обезглавен такъв учен, внесъл огромен принос в изследването на забележителния древноримски град", каза Карим по тв канала "Ал Арабия".

Асаад посвети 50 г. от живота си на изследвания на Палмира - един от най-известните археологически обекти в света. Той е известен със своите научни трудове, посветени на музея под открито небе. През последните десетилетия той многократно е сътрудничил с археологически мисии от САЩ, Франция, Германия и Швейцария.

Според Карим ученият е бил пленен от джихадистите преди около месец и продължително разпитван. Те се опитвали да получат информация от него за местонахожденията на съкровищата на древния град, но безуспешно. След екзекуцията тялото на Асаад е било окачено на една от римските колони в древната Палмира.

След като ИД превзе Палмира, се появи информация, че цялата територия на града е минирана. В началото на юли бе съобщено за унищожаването на няколко древни паметника, които не са част от останките от римската епоха и които според джихадистите са смятани за езически и кощунствени. Сред тях бе и статуята "Лъвът Алат", която е на около 2000 г. и бе разположена на входа на музея на Палмира.

Сирийските власти се опасяват, че уникалният комплекс може да повтори печалната съдба на иракските градове Ашур, Нимруд и Хадр, унищожени от джихадистите. Бившата столица на асирийската държава Нимруд, чиито останки се намират край Мосул, например, бе изравнена със земята от булдозери.

 

Според преданията Палмира е била основана от библейския цар Соломон. Това е един от най-богатите градове на късната античност, разположен в оазис сред сирийската пустиня и е процъфтявал като търговски център на Пътя на коприната. Добре запазените развалини, простиращи се на три километра, са в списъка на световното културно-историческо наследство на ЮНЕСКО. Преди градът да падне в ръцете на терористите сирийски служители съобщиха, че са успели да изнесат стотици ценни статуи на безопасни места, опасявайки се, че те могат да бъдат унищожени от диващината на ИД. Камионът, с който е била изнасяна статуята "Лъвът Алат", е бил заловен от джихадистите и така спасяването и е било осуетено.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Невъзможността за мирна революция води до неизбежност от насилствена революция.“

Джон Ф. Кенеди, американски президент, роден на 29 май преди 104 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"