Германската писателка Ингер-Мария Малке (41) взе наградата за книга от 25 хил. евро на борсовия съюз на книжарите, съобщи derstandard.at. 

Тя е отличена за романа си "Archipel" ("Архипелаг"), който е един от най-продаваните в момента в немскоезичните държави и заради написването на който е изживяла силен стрес. 

"Всеки роман е облог със самия себе си. И почти винаги писането е борба: за езика, за текста", казва авторката, родена в Хамбург.

Тя е завършила право и е работила като сътрудуник в Институт по криминалистика. Темата на романа е за семейна история през епохата на Франко в Испания, откъдето е майката на писателката. 

Наградата беше връчена при откриването на Панаира на книгата във Франкфурт на Майн в понеделник. Тази година, на 70-ото издание на панаира, участват 7309 издателства от 102 държави. Акредитирани са 9000 журналисти. 

Настроението обаче не е празнично, защото през последните 5 години германският книжен пазар е изгубил 6,4 млн. купувачи, или 18% от клиентите си. Те са се отказали от хартиените книги заради интернет, Netflix и социалните мрежи, предполага борсовият съюз. 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...