Написаният през 1948 г. роман от Джордж Оруел „1984” е сред най-популярните книги в Русия през 2015 г., съобщи meduza.io Това сочат данните за най-продаваните книги в страната, взети от книготърговците и издателите. Продадените копия от емблематичното произведение са  85 хиляди.

В руския топ 10 на първо място е романът „Планета вода” (168 хил. продадени броя) на Борис Акунин от поредицата за Ераст Фандорин. Вторият най-популярен роман сред руснаците е „Шантарам" от Грегъри Дейвид Робъртс (118,4 хил.) На трето място е „Марсианецът” (107 хил.) от Анди Уеър, а на четвърто – „Вината в нашите звезди” (103 хил.) от Джон Грийн. Филмът по романа излезе през 2014 г. Петото място се заема от романа „Метро 2035” (97,4 хил.) от Дмитрий Глуховски.

„1984” е публикуван за първи път на 8 юни 1949 г. в Лондон. Името на романа в оригинал е „Хиляда деветстотин осемдесет и четвърта”. Оруел описва в далечната тогава 1984 г. държава , в която се провежда всеобхватно наблюдаване, пропаганда, страх и безжалостни наказания. Истината за настоящето и за миналото е тотално потисната. В „1984“ пише: „Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото“. Там променят съдържанието на старите вестници, за да съответства на текущата идеология. Описаната концепция за „Големия брат“, всевиждаща организация от анонимни наблюдатели с двупосочни видеоекрани на публични места и в частните домове, е станала нарицателна за пълна и безкомпромисна полицейщина. Много термини от книгата се използват като нарицателни в европейската култура.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Когато започне "стани да седна" - чупи стола и не участвай в тази игра.”

Федерико Гарсия Лорка, испански поет, роден на 5 юни преди 125 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"