SKIF
Американският моралист на ХХI век без съмнение е Джонатан Франзен. „Поправките” бяха началото, а „Свобода” – кулминацията на острата му критика към лицемерието, алчността и егоизма на съвременните хора. Те впрочем не са се променили, просто условията са други, а мащабите на злините – все по-огромни.
Писателят е майстор и успява да прикрие критиката си зад увлекателен сюжет – сложно построен, динамичен, с множество разклонения. В крайна сметка в „Свобода” той ни разказва драмата на едно средностатистическо семейство – от щастие към разпад, но и обратно. С две думи хуманистът Франзен дава шанс на всички, изгубили пътя, да го открият отново.
Всяко нещастно семейство е нещастно по своему, е казал класикът Лев Толстой и „Свобода” го доказва. Претръпване, изневяра, раздяла, кариера на цената на престъпления – тези глобални проблеми в наши дни са пречупени през историята на Пати и Уолтър Бърглънд. Под повърхността на тяхната семейна драма набира скорост природозащитната тема. Ние унищожаваме природата и така затриваме себе си. Животът, подчинен на големите пари, изисква опасни компромиси, идеализмът на честния човек катастрофира в консуматорския и печалбарски морал. Такива са посланията на Франзен, скрити в човешката история за едно обичащо се семейство, което се разпада под напора на външни сили.
Прекрасният стил на автора и отличният превод на Владимир Молев правят тази обемиста книга – почти 500 страници, лесна за четене. Заглавието никак не е случайно – читателят открива пластовете свобода под огромни наноси от несвобода. Американската мечта в крайна сметка е общочовешка.