На 5 февруари от 19:00 ч. в Камерна зала на  „България" най-старият квартет на Софийската филхармония „София квартет" ще представи Струнен квартет № 1 оп. 27 от Едвард Григ и Струнен квартет № 4 оп.83 от Дмитрий Шостакович.

Едвард Григ издига норвежката музика до върховете на световната класика и прави културата на тази скандинавска страна своето послание към другите народи. „Бонбони, обвити в сняг" – така Клод Дебюси описва музиката на Григ. Както много композитори-романтици, така и Григ се поддава на всеобщата романтична тенденция към национално музикално самоопределение. Пътят към него е във фолклорното наследство, което през целия си живот композиторът събира, изучава и ползва като източник на идеи. Последните си десетилетия посвещава на миниатюрата в различни сборници.

Творчеството на Дмитрий Шостакович има специално място в музиката на ХХ век. Емблематични са произведенията му в различните жанрове, в които пише – опера, оркестрова и инструментална музика, камерно и вокално творчество, музика за филми, театрални постановки и др. Съдбата му на творец е сложна. Оставaйки да живее и работи в родината си, той е принуден да понася ударите на политическия режим. Музиката му е възхвалявана и награждавана с най-високи държавни отличия, същевременно е заклеймявана като „формалистична и вредна" и е застрашавано физическото му оцеляване.

 

Името „София квартет" е символ на качество – ансамбъл на световно ниво с многобройни изяви у нас и в чужбина, богата дискография и 40-годишна история.

Днес, обновен с едни от най-добрите инструменталисти в България, квартетът включва цигуларите Василена Милева – част от състава на първи цигулки в Софийската филхармония. Йордан Димитров (втора цигулка в квартета) е концертмайстор на Софийски солисти. Любомир Ников (виолончело) е концертмайстор на Софийска филхармония, а  доайенът на състава Валентин Геров е една от най-добрите първи виола на България, водач на виолите в оркестъра „СИФ 309" за записи на филмова музика, удостоен с редица отличия, сред които „Златна лира" на Съюза на музикалните и танцови дейци, наградата „Музикант на годината" на предаването на БНР „Алегро виваче" и Държавното отличие „Златен век" за големи заслуги в областта на културата.

„София квартет" се наложи като водещ камерен състав, спечелвайки признанието на публиката, медиите и критиците. Репертоарът му се състои от класически виенски и модерни музикални пиеси, някои от които написани специално за него. По-голямата част от произведенията в репертоара на „София квартет" са показвани по Националната телевизия и записани от БНР, а много негови студийни записи са издадени на компактдискове в България, Гърция и Япония. Музикантите са осъществили световни премиери на редица нови произведения, написани специално за „София квартет": по три квартета от Александър Попов, Михаил Пеков и Ценко Минкин, произведение на Тацуя Коумадзаки, четири струнни квартета на известния гръцки композитор Димитрис Темелис и др. Задграничната концертна дейност на състава обхваща Европа и Азия. Многобройни са спечелените награди, сред които най-високото музикално отличие у нас – „Кристална лира" на Съюза на музикалните и танцови дейци в България за 2004, Националната награда „Златен квартет" на името на „Акад. Марин Големинов" 2017, Наградата за принос в българската култура „Златно перо" 2018.

Източник: Софийска филхармония

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.