Житейската и творческата съдба на Дмитрий Шостакович е на фокус в новия роман на известния английски писател Джулиан Барнс.  „The Noise Of Time“ (Шумът на времето) ще бъде публикуван този месец, съобщи „Гардиън”. Последната книга на Барнс - „Предчувствие за край“, е от 2012 г. и тя му донесе престижната награда „Букър”. 

В  „The Noise Of Time“ Барнс изследва противоречивия живот на Дмитрий Шостакович  - един от най-значимите композитори на класическата музика през XX век. Шостакович (1906 – 1975) постига известност и слава в Съветския съюз под патронажа на главния троцкиев началник на военния щаб Михаил Тухачевски, но по-късно има сложни и трудни отношения със сталинистката бюрокрация. Неговата музика е официално денонсирана и осъждана два пъти, през 1936 и 1948, както и периодично е забранявана. Но той също получава признание и държавни награди, и е служил във Върховния съвет на РСФСР. Въпреки официалните полемики, неговите творби са били популярни и добре приети.  Днес музикалното му наследство оказва силно влияние върху развитието на руското и въобще световното музикално изкуство.

ДЖУЛИАН БАРНС е роден през 1946 г. в Лестър. Известен е с ироничния си стил. Смятан е за представител на постмодернизма. Сред най-известните му творби са „Папагалът на Флобер”, „Бодливо свинче”, „Артър и Джордж” и новият му роман, който му донесе приза – „Предчувствие за край”. Писал е също криминални романи под псевдонима Дан Кавана, подписвал е поезията си с Едуард Пиг, превеждал е на английски френска литература.

„Висшето образование не е показател за ума, скъпите подаръци не са признак за любов, обещанията и думите не винаги са истински. Вашият опит, внимание и поведение към хората – това е наистина ценно.“

Орландо Блум, английски актьор, роден на 13 януари преди 48 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…