„Ако Емелин Панкхърст беше жива, нейното послание към жените щеше да е: Не се предавайте! Нищо не е изгубено.” Това заяви Мерил Стрийп след прожекцията на филма „Суфражетките”, в който тя участва, на събиране в Лондон. Събитието привлече много жени от политиката, киното и обществения живот. Никол Кидман беше там, както и майката на Малала Юсафзаи – Тор Пекаи. 

Режисьорът на филма Сара Гаврън обясни, че голям проблем е било намирането на финансиране за филма, както и намирането на изпълнители на мъжките роли. Агентите на мъжете отказвали ролите, тъй като не били централни и не доминирали като женските.

Речите на политиците от ранга на германския министър на отбраната Урсула Ван дер Лайен и кралицата на Йордания – Рания, неизбежно се насочиха към темата за бежанците. Рания съобщи, че страната й дава убежище на 1,4 млн. сирийци, което представлява 20% от населението на кралството и струва 25% от бюджета му. 

5800 жени и деца са отвлечени от екстремистката групировка „Ислямска държава”, а много от тях са превърнати в роби, съобщи Дакил Сайед, народен представител от Ирак. 

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...