Американската певица Мадона, известна и с активната си гражданска позиция, се появи в нов късометражен филм на фотографите Луиджи и Ианго. Лентата е озаглавена „Нейната история“ и е под мотото „Всички трябва да са феминисти“. Посланието на филма е, че борбата за правата на жените е част от борбата за правата на човека.

В 13-минутната  лента Мадона е начело на женска революция, наречена „революция на любовта“, чиято цел е да се ликвидира мъжката тирания в света. Глас на втори план разказва, че жените вече няма да са толерантни към сегашната ситуация, в която мъжете от цял свят са господстващи. Тяхната доминация представлява опасност не само за слабия пол, но и за цялото население по света. 

„Добре дошла, революция на любовта! Ние отказваме да приемем тиранията на новия век, когато не само жените са в опасност, но и всички хора, които не са съгласни. Когато да бъдеш уникален, означава да бъдеш престъпник“, казва певицата във филма.

Финалът е с цитат на Хилари Клинтън, написан с почерка на Мадона: „Правата на жените са правата на човека.“

Медиите в САЩ отбелязват все по-активната гражданска дейност на Мадона, която беше предизвикана след победата на Тръмп на президентските избори.

 

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...