Кубинският режим ще претърпи плавен преход след смъртта на диктатора Фидел Кастро и страната ще се преобрази безболезнено. Това прогнозира перуанският писател и носител на Нобеловата награда за литература - Марио Варгас Льоса (80), съобщи eluniverso.com. Кастро почина в петък на 90 г.

На пресконференция в салона на книгата в Гуадалахара, Мексико, Льоса предрече, че тоталитарните структури ще започнат да се разграждат.  Авторът е голям противник на кубинския режим и неведнъж е критикувал колумбийския писател Габриел Гарсия Маркес, също Нобелов лауреат, за приятелството му с комунистическия диктатор. Самият Льоса през 60-те е ентусиазиран привърженик на кубинската революция, но след като отрезвява, се превръща в един от най-яростните й противници.

"Смъртта на Кастро е като снежна топка, която търкаляйки се, ще нараства", каза Льоса. "Всичко в неговия режим беше лъжа, която сега ще рухне. Икономическите му реформи бяха бедствие, както във всички социалистически държави. В Куба днес е по-лошо от когато и да било. Има почти четири поколения кубинци, които не познават нищо друго освен диктатура."

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Хората се делят на капиталисти и социалисти. И двете страни се нуждаят от пари. Разделя ги начинът, по който изкарват парите си. Ако капиталистът се нуждае от пари – работи усилено. Ако социалистът се нуждае от пари – напуска работа и дори подбужда другите да го направят.“

Виктор Суворов, съветски разузнавач и писател, роден на 20 април преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.