SKIF

Маестро Емил Табаков направи чудото. Само с пет дни репетиции и въпреки несъвършената акустика на зала 1 на НДК и тясната сцена, снощи изключителният диригент успя да постигне хармонията, която прави Симфония №8 на Густав Малер едно от най-великите произведения на всички времена. 

140 музиканти на Софийската филхармония и Симфоничния оркестър на БНР, 100 деца от детския радиохор с диригент Венеция Караманова, детския филхармоничен хор, 150 певци от хора "Светослав Обретенов" с диригент Славил Димитров, смесеният хор на БНР с диригент Любомира Александрова, както и 8 известни австрийски солисти се подчиниха на палката на Табаков и изпълниха отлично "Симфонията на хилядата". Голяма част от изпълнителите в момента протестират срещу мизерното си заплащане от 600 лв. месечно.

От Австрия гостуваха Бианка Кох, Елизабет Пратчер, Колет Бушел – сопрани, Валтрауд Винзауер и Лаура Оливия Шпенгел – алти, Максимилиан фон Лютгендорф – тенор, Томас Вайнхапел – баритон, Андреас Йозеф Матерсбергер – бас.

Специалистите сравняват коцертите на Малер само с преживяване при медитация и публиката в НДК изпита това. БНТ направи запис на концерта, който ще бъде излъчен някога. 

За последен път в София Симфония №8 е звучала през 1991 г. отново под палката на маестро Табаков.

Българската организация отново не беше на ниво. Една трета от зала 1 остана празна въпреки многобройните желаещи да чуят мащабното произведение. По-голямата част от правителството, начело с премиера Бойко Борисов, пропусна знаменателното събитие по закриване на Европредседателството на България, очевидно за да гледа мач. Това казва всичко за културата на управляващите. 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не можем да обвиняваме човек за това, че защитава своето достойнство. Това е негово задължение.“

Джоузеф Конрад, британски писател от полски произход, роден на 3 декември преди 167 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин