ДИАНА ДИМИТРОВА

“Важно и полезно за всеки добър оркестър е да поддържа в репертоара си всички симфонии на Бетовен!”, това споделя Маестро Табаков в навечерието на предпоследния концерт от интегрирания цикъл, в който русенци имат възможност да чуят всички Бетовенови симфонии.

На 9 февруари, четвъртък, от 19 часа, в зала Филхармония, оркестърът на Русенската опера под ръководството на Маестро Табаков ще изпълни Седмата, която е отправена с взор към времето на Романтизма и Осмата, която според някои е шеговит поглед назад, към времето на Хайдн и Моцарт.

Всъщност Осмата симфония на Бетовен е най-рядко изпълняваната Бетовенова симфония от Русенския оркестър, а Емил Табаков до този момент не я е дирижирал в нашия град.

Говори се, че Бетовен е харесвал повече своята Осма симфония, а музикалната критика напротив, цени повече Седмата.

При първото си изпълнение Седмата симфония на Бетовен не е била добре възприета от публиката и е останала на заден план за сметка на други негови произведения, които днес вече са забравени, което показва, че дистанцията на времето прави своята безапелационна оценка.

Цикълът “Всички симфонии на Бетовен” ще завърши през месец май с неговата Девета симфония.

 

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„Враг номер едно на изкуството е да прилича на нещо вече правено, на нещо гледано. Ценното е уникалността.”

Георги Мишев, писател и сценарист, роден на 3 ноември преди 89 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...

За личното и отвъд него

 

„Нож“ на Салман Рушди всъщност представя образа на новото поколение терористи, които са готови на всичко и не познават чувството на съжаление...