Грандиозното изпъленние на "Симфония на хилядата" на Густав Малер в НДК на 27 юни може да бъде затруднено изключително, ако музикантите не бъдат допуснати да репетират в зала 1. Това стана ясно от думите на диригента Емил Табаков по БНТ преди 3 дни.

"Все още не е ясно кога ще имаме генерална репетиция в НДК, тъй като то е много заето. Още преговаряме. Без репетиция в НДК ми се струва невероятно и несериозно, ако се окаже, че там няма да имаме репетиция. Защото малко вървят натам нещата. Много са заети с някакви задачи, мероприятия други, които имат", каза маестрото.

За мащабната творба са ангажирани на 400 музиканти, хористи и солисти. В момента текат репетициите поотделно, но диригентът настоява за репетиции и в реална обстановка в двореца на културата. 

140 души ща свирят в оркестъра, хористите ще са близо 270, отделно са солистите. Всичко това трябва да бъде проиграно в реална обстановка. Сцената трябва да побере всички хора, като за целта трябав да се демонтира специалната метална завеса, поставена на нея.

Маестрото е притеснен и от факта, че могат да останат много празни места. 1000 билета са дадени за евродепутатите, но не се знае колко от тях ще отидат на концерта.  Събитието е по повод закриването на българското европредседателство на ЕС.

„Жените са глупави да претендират, че са равни на мъжете. Те ги превъзхождат и винаги са ги превъзхождали.“

Уилям Голдинг, английски писател, роден на 19 септември преди 113 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.